Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Prolog do Listów do siedmiu Kościołów

Kryje w sobie zasadnicze prawdy, które autor Apokalipsy św. Jana rozwinie w dalszej części swego dzieła.

W zasadzie określenie łaska ma zabarwienie semickie, a nie greckie, kultyczne czy świeckie. Wydaje się, że jego źródłem był kult Izraela, w którym błogosławieństwo występowało na początku i na końcu zgromadzenia (por. Lb 6,23-27; 1 Krl 8,14.55). Przypomina bezinteresowną i wspaniałomyślną miłość Boga (por. Rz 5,8; 1 Kor 16,23-24; 2 Kor 13,13). Uczuciu życzliwości, widocznemu w działaniu Boga w historii, towarzyszą konkretne czyny. Dlatego każdy dar-przebaczenie, udzielony z dobroci, jest nazywany łaską. Ale w Nowym Testamencie termin ten nabiera szczególnego znaczenia i odnosi się do daru zbawienia.  Łaska nie jest jednak już u autora Apokalipsy św. Jana, jak w judaizmie, łaską Boga, ale Pana naszego Jezusa Chrystusa. Widać więc, że znaczenie słowa łaska w Biblii przeszło przeobrażenie. Zawiera się w nim nie tylko życzenie, ale i zapewnienie łaski.

Podobnie jest także z terminem pokój (eirēnē). Początkowo określenie to nie odnosiło się do relacji istniejących między jednostkami lub państwami, ale raczej do czasu pokoju, w przeciwieństwie do stanu wojny, co było nieodzownym warunkiem dobrobytu jednostki i ogółu (kraju). W Piśmie Świętym treść terminu pokój jest jednak odmienna. W Starym Testamencie pokój (šālôm) jest zasadniczo odpowiednikiem dobrobytu materialnego, który uważany jest za dar Boży. Dlatego termin ten bywa odnoszony do przyjaznych relacji ludzi z Bogiem. Staje się symbolem starotestamentalnych dóbr mesjańskich (por. Iz 2,2; 9,6; 11,6-9; 35,9; Mi 5,4; Am 9,13-14; Oz 2,20; Za 9,5.6.9), które według Nowego Testamentu przyniósł Jezus (por. Łk 1,79; 2,14). Jednak znaczenie terminu pokój poszerza się: chodzi o dobra mesjańskie, które są identyczne z osobą i misją Jezusa Chrystusa. Nacisk położony zostaje także na pokój serca, który wynika z przyjaznej relacji do Boga i do ludzi. W ten sposób rodzi się prawdziwy pokój. Jako taki jest jednym z największych dóbr mesjańskich (por. Rz 15,33; 16,20; 1 Kor 14,33; Ef 2,13-19). Pokojem jest pojednanie ludzkości z Bogiem za pośrednictwem Jezusa, który umarł i zmartwychwstał: „On bowiem jest naszym pokojem” (Ef 2,14). Jest to odniesienie do dóbr mesjańskich udzielonych wszystkim, którzy z wiarą przylgnęli do Chrystusa i dzięki temu otrzymali dostęp do zbawienia. Jest to stan, który powstał w nas dzięki Jego łasce. Dwa słowa: łaska i pokój stanowią zatem podsumowanie mesjańskich, duchowych dóbr ery chrześcijańskiej, o które autor błaga dla swoich czytelników.

« 2 3 4 5 6 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl