Nowy numer 19/2024 Archiwum

Ostatnia wola Mojżesza wyrazem troski Boga o swój lud (Pwt 31,1-34,12)

Przywódca narodu wybranego będąc świadomy, że nie wejdzie do Ziemi Obiecanej, wygłosił trzy mowy.

Przytoczone początkowe wersety pożegnalnego błogosławieństwa Mojżesza (Pwt 33,2-3.5) wraz z końcowymi (Pwt 33,26-29) tworzą literackie obramowanie zbioru wypowiedzi dotyczących poszczególnych izraelskich pokoleń. W centrum tych fragmentów znajduje się Bóg, który jest królem Izraela, dającym zwycięstwo swojemu ludowi. Adresatem Mojżeszowego błogosławieństwa są prawie wszystkie plemiona Izraela, z wyjątkiem domu Symeona, prawdopodobnie dlatego, że został wchłonięty przez pokolenie Judy, tracąc odrębny plemienny status, a być może jest to ślad braku dostępnej wypowiedzi tego typu na temat tego klanu. Tak, czy inaczej, tradycyjny podział na dwanaście izraelskich pokoleń został utrzymany dzięki podziałowi rodu Józefa, syna Jakuba i Racheli, na klany wywodzące się od dwóch jego synów: Efraima i Manassesa. Różnorodność poszczególnych tekstów Mojżeszowego błogosławieństwa uwidacznia się w odniesieniu zarówno do formy literackiej, jak i sposobu przedstawiania danego szczepu Izraela, co świadczy o odmiennych, a zarazem trudnych do ustalenia, kontekstach historycznych, które odzwierciedlały ówczesne sytuacje tychże plemion. Wersety wprowadzające do pożegnalnego błogosławieństwa Mojżesza, jak komentuje judaistyczna tradycja, ukazują pozytywny obraz Izraela, wypływający z faktu, że Bóg zamieszkał pośród ludu, który uznał Go jako swego króla oraz przyjął przekazane przez Mojżesza prawo. Rabini podkreślają, że otrzymana od Boga za pośrednictwem Mojżesza Tora stanowi niezbywalne dziedzictwo (hebr. môrāšā(h)) Izraela, które należy przekazywać z pokolenia na pokolenie: „To prawo przekazał nam Mojżesz jako dziedzictwo dla społeczności Jakuba” (Pwt 33,4). Izraelscy mędrcy widzą w ofiarowaniu Bożego prawa Izraelitom jako dziedzictwo, coś na kształt zaślubin między Torą i każdym należącym do społeczności narodu wybranego, dlatego też wszyscy powinni pragnąć jak najlepiej poznać zawarte w niej słowo Boga.

« 8 9 10 11 12 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl