Nowy numer 19/2024 Archiwum

Ostatnia wola Mojżesza wyrazem troski Boga o swój lud (Pwt 31,1-34,12)

Przywódca narodu wybranego będąc świadomy, że nie wejdzie do Ziemi Obiecanej, wygłosił trzy mowy.

Powyższy fragment pozwala powiedzieć, że każdy, kto uznaje jedyność Boga Izraela, może doświadczyć Jego zbawczego działania, które ocala od wszelkich dezintegracyjnych mocy śmierci, prowadząc do pełni życia w Bożej bliskości. A zatem ostatnim słowem Boga w historii Izraela nie jest katastroficzny koniec, ale przyszłe odnowienie. Zakończenie pieśni Mojżesza, zapewniając o oczyszczeniu, a nie unicestwieniu, znajduje doskonałe potwierdzenie w kolejnym poetyckim fragmencie, który został skomponowany z błogosławieństw obejmujących poszczególne plemiona Izraela (Pwt 33,1-29). Wygłoszone w ostatnim dniu życia Mojżesza pożegnalne błogosławieństwo dobrze wpisuje się w starotestamentową tradycję, zgodnie z którą, czy to ojciec rodziny, czy też przywódca klanu, przed śmiercią wypowiadał słowa błogosławieństwa nad swoimi bliskimi (por. Rdz 27; 48; 49). A więc, Mojżesz, człowiek żyjący w wyjątkowej zażyłości z Bogiem, rozumiany w tym kontekście jako ojciec Izraela, którego bieg życia dobiega kresu, błogosławił swoich rodaków: „Oto błogosławieństwo, którego Mojżesz, Boży człowiek, udzielił Izraelitom przed swoją śmiercią. Powiedział: PAN wyruszył z Synaju i zajaśniał dla nich z Seiru, ukazał się w blasku z góry Paran, przybywa z Meriba pod Kadesz i niesie im w prawej ręce płonące pouczenie. Prawdziwie kochasz swój naród! Jego święci są w Twojej mocy. Oni siadają u Twoich stóp i każdy przyjmuje Twoje wskazania. (…) Jest król w Jeszurunie, gdy się schodzą przywódcy ludu wraz z plemionami Izraela” (Pwt 33,1-3.5).

« 7 8 9 10 11 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl