Nowy numer 3/2021 Archiwum

Kim On dla mnie jest? Uciszenie burzy na jeziorze (Łk 8,22-25)

Każdy chrześcijanin winien sobie nieustannie stawiać fundamentalne pytanie: kim dla mnie jest Jezus Chrystus – odpowiedzią na nie jest codzienne życie, codzienne postępowanie.

Uczniowie Mistrza

W przekazie św. Marka wyraźnie jest mowa o tym, iż całe wydarzenie miało miejsce wieczorem, po całym dniu nauczania Jezusa (zob. Mk 4,35). Uczniowie, którzy poszli za Jezusem co prawda zostawili wszystko, jednak wydaje się, iż mieli do dyspozycji łódź, z której Jezus chętnie korzystał (zob. Mk 3,9). Rozpoczynające całe wydarzenie zdanie podkreśla, iż to Jezus decyduje o miejscu działalności, zaś uczniowie są Mu posłuszni. Nie wiadomo którzy to byli uczniowie. Wręcz można odnieść wrażenie, iż mogła to być dość duża grupa uczniów. A może zasadnym jest widzieć pewną łączność z wcześniejszym tekstem. Oto bowiem gdy do Jezusa przyszła Maryja, Mistrz rzekł, iż Jego matką i braćmi są ci, którzy słuchają słowa Bożego i wypełniają je (Łk 8,21). Patrząc na tę część Ewangelii św. Łukasza (część galilejską – Łk 3,1-9,50) można uznać, iż każdy człowiek może wejść do łodzi Mistrza, każdy może być Jego prawdziwym uczniem – jeśli tylko będzie słuchał Jego słów, jeśli tylko tych słów będzie przestrzegał. W łodzi Jezusa – przy Mistrzu jest miejsce dla każdego.

« 3 4 5 6 7 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Do jakiej księgi Starego Testamentu nawiązuje autor Pierwszego Listu św. Piotra?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl

lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl

Sponsor