Nowy numer 17/2024 Archiwum

Wiara w pismach prorockich 2

Prorocy zapisali się w historii biblijnej jako niezłomni stróże wiary.

Czy prorok ukazuje jakieś lekarstwo na tę chorobę?

Amos ma bardzo jasną wizję tego jak należy uleczyć tę sytuację. Skoro Bóg odwraca się, brzydzi się kultem w sanktuariach, gdyż ci, którzy ten kult sprawują nie żyją według Bożej woli, to lekarstwem na tę sytuację jest wypełnianie prawa Bożego, a przez to życie w sprawiedliwości. Przemawiając do pielgrzymów w Betel Amos mówi, że "szukać Jahwe" czyli szukać woli Bożej, a "szukać (tzn. pielgrzymować do) sanktuariów to są dwie różne sprawy[1]. I wzywa: "Szukajcie dobra, a nie zła, abyście żyli. Wtedy Pan, Bóg Zastępów, będzie z wami, tak jak to mówicie. Miejcie w nienawiści zło, a miłujcie dobro! Wymierzajcie w bramie sprawiedliwość! Może ulituje się Pan, Bóg Zastępów, nad Resztą pokolenia Józefa" (Am 5,14-15). Prorok przekazuje tu bardzo głęboką naukę. Wcześniej przekazał słowo Boga, który wzywał, aby lud szukał Jego, a nie fałszywego kultu: "Szukajcie Mnie, a żyć będziecie" (5,4). Tutaj w miejsce Boga wstawia "dobro": "szukajcie dobra". Jednak nie oznacza to dla niego tylko wypełniania Prawa. Chodzi co coś więcej. On każe "kochać dobro", a "zło mieć w nienawiści". Nie wystarczy więc tylko zewnętrznie pełnić dobro i fizycznie nie popełniać zła. Chodzi o serce człowieka. Tak więc "szukać Jahwe" znaczy czynić dobrze a nie źle swojemu bliźniemu i czynić to z miłością i z miłości[2]. Takiej wiary żąda Bóg od swojego ludu przez proroka Amosa. Bałwochwalstwo i formalny tylko zewnętrzny kult są jej zaprzeczeniem.

« 7 8 9 10 11 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl