Nowy numer 17/2024 Archiwum

Wiara w Ewangelii św. Mateusza

Jakie jest główne przesłanie tej ewangelii?

Czy Jezusa, w swoim nauczaniu i działalności, zrealizował oczekiwania proroków, którzy zapowiadali, że kiedyś Mesjasz spełni oczekiwania dotyczące królestwa Bożego?

Starotestamentalna idea królestwa Bożego jest tak droga św. Mateuszowi, że wokół niej koncentruje swoje dzieło. Temat królestwa Bożego, albo mówiąc lepiej: królowania lub panowania Bożego, czy zbawczej obecności Boga, występuje we wszystkich Ewangeliach, ale rozwinął go przede wszystkim św. Mateusz.

Określenie królestwo Boże zajmuje centralne miejsce we wszystkich Ewangeliach synoptycznych (18 razy u Marka, 54 razy u Mateusza i 39 razy u Łukasza). Św. Mateusz posługuje się jednak często określeniem królestwo niebieskie (32).

Jednak te dwa określenia nie różnią się. W judaizmie w okresie Nowego Testamentu terminem niebo zastępowano święte imię Boga. Jezus nie unikał wymawiania imienia Bożego, ale, stosownie do zwyczaju żydowskiego, posługiwał się formą opisową. Drugą cechą Ewangelii św. Mateusza jest częstotliwość używania określenia królestwo Boże lub królestwo niebieskie. Słusznie więc ta księga nazywana jest dramatem o nadejściu, programie, naturze królestwa Bożego oraz o warunkach jego osiągnięcia.

Wszystkie najważniejsze przemówienia w Ewangelii św. Mateusza mają wspólny temat: królestwo Boże. Jednak każde następne przemówienie podkreśla jakiś nowy, szczególny jego aspekt.

« 3 4 5 6 7 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl