Nowy numer 17/2024 Archiwum

Wiara w nauce św. Pawła

Wiara apostoła narodów opiera się na prawdzie o zmartwychwstaniu Chrystusa.

Dla Pawła ze zmartwychwstania Jezusa który jest Panem i Bogiem, który jest Mesjaszem, wynikają niezwykle ważne konsekwencje. Zmartwychwstanie Chrystusa oznacza, iż rozpoczęła się nowa epoka, której finałem będzie ostateczne zmartwychwstanie umarłych. Zmartwychwstanie umarłych jest ściśle związane ze zmartwychwstaniem Chrystusa. Fakt zmartwychwstania Chrystusa nie jest jedynie wydarzeniem historycznym, ale aktualnym. Paweł podkreśla to pisząc dosłownie (forma perfectum), iż Jezus jest wskrzeszany. Zmartwychwstały Chrystus jest przyczyną sprawczą i „prototypem” zmartwychwstania umarłych. Dlatego zakwestionowanie zmartwychwstania umarłych prowadzi logicznie do fałszywego wniosku, że Chrystus nie zmartwychwstał.

Zaprzeczenie zmartwychwstania Chrystusa, pisze Paweł sprawia, iż „daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także nasza wiara” (1Kor 15,14).

Dla Apostoła Narodów niezwykle ważną jest prawda o zmartwychwstaniu. Odrzucenie prawdy iż Chrystus zmartwychwstał oznacza, że bezsensowne jest głoszenie ewangelii. Prawda o Jezusie, który tylko umarł i został pogrzebany jak wielu innych ludzi, nie jest niczym szczególnym i nie zasługuje na rozgłos. Twierdzenie, że śmierć Mistrza z Nazaretu miała zbawczy charakter, że gładzi grzechy ludzi, dowodzenie że Jezus żyje, bez zmartwychwstania byłoby pustą gadaniną. Śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa stanowią rdzeń całego przepowiadania. Sama śmierć Jezusa na krzyżu bez Jego zmartwychwstania nie przyniosłaby odkupienia.

« 10 11 12 13 14 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl