Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Wiara w nauce św. Pawła

Wiara apostoła narodów opiera się na prawdzie o zmartwychwstaniu Chrystusa.

Prawda o prawdziwej i historycznie pewnej śmierci, o pogrzebie, zmartwychwstaniu i objawieniach Jezusa stoi także u podstawy wiary w nasze zmartwychwstanie.

Prawda o śmierci, pogrzebie i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa, co zostało potwierdzone Jego licznymi objawieniami, stoi w centrum Dobrej Nowiny głoszonej przez Pawła. Jest to prawda, która jest fundamentem wiary całego Kościoła chrześcijańskiego. Przyjęcie bowiem tej prawdy przez wiarę otwiera nam drogę do zbawienia, otwiera nas na nadzieję zbawienia. Odrzucenie zaś prawdy o śmierci i zmartwychwstaniu Mistrza z Nazaretu stawia pod znakiem zapytania całą egzystencję człowieka. Odrzucenie sprawia, że wiara jest bezwartościowa.

Wydaje się jednak – czytając dalsze wersety piętnastego rozdziału Pierwszego Listu do Koryntian – że adresaci, przynajmniej niektórzy z nich – mieszkańcy portowego miasta na Przesmyku Korynckim, poddawali w wątpliwość prawdę o zmartwychwstaniu.

Tak. Stąd też pełne zdziwienia słowa Pawła: „Jeżeli zatem głosi się, że Chrystus zmartwychwstał, to dlaczego twierdzą niektórzy spośród was, że nie ma zmartwychwstania? Jeśli nie ma zmartwychwstania, to i Chrystus nie zmartwychwstał. A jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara” (1Kor 15,12-14).

Dla Pawła zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem pewnym, nie podlegającym żadnej wątpliwości. Jest też podstawą i uzasadnieniem zmartwychwstania umarłych. Rzecz jasna, Apostołowi chodzi o cielesne zmartwychwstanie, choć Paweł unika określenia „cielesne”. Dla niego ferowane opinie niektórych Koryntian, że niemożliwe jest zmartwychwstanie umarłych, nie mają żadnego uzasadnienia.

« 9 10 11 12 13 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl