Nowy numer 18/2024 Archiwum

Fundament życia ludzkiego

Wiara w ujęciu św. Tomasza z Akwinu.

Wiara osiąga więc swoje wypełnienie, gdy to wszystko, co ludzkie, nawet oparte na poznaniu wynikającym z objawienia Bożego, zostawia na boku, usiłując wejść w samo życie Boże i niemal dotknąć Boga swoim porywem i rozmachem duchowym. To dotknięcie, a właściwie muśnięcie Boga może także stać się kosztowaniem, które w najwyższym stopniu urzeczywistnia się w doświadczeniu mistycznym. Świadkowie życia i twórczości św. Tomasza wspominali w czasie jego procesu kanonizacyjnego, że w czasie pisania lub dyktowania sekretarzom niejednokrotnie jakby zastygał on w zachwycie nad tym, co pisał lub mówił, jakby przechodząc do innego świata. Świadczy to, że dla Tomasza formuły i wypowiedzi były ważne, ale nie były najważniejsze – ważniejsza była sama rzeczywistość, dla której pracował i do której dążył. Poznanie płynące z objawienia i wiary, kształtując jego miłość, otwierało przed nim niezwykłe perspektywy, które zwieńczało jakby dotknięcie Boga żywego i Jego udzielania się człowiekowi w łasce.

Cztery dobra wiary

Mówiąc na temat wiary i podkreślając, że jest ona poznaniem, św. Tomasz zwraca uwagę, że wiara nie tylko jest ubogaceniem ludzkiego umysłu. Z poznania, którego dostarcza wiara rodzi się nowy człowiek, obdarowany dobrami, które wpływają na całe jego życie. Gdy dzisiaj chcemy ten fakt uwypuklić, mówimy, że wiara ma i powinna mieć coraz bardziej wymiar egzystencjalny. W Wykładzie Składu Apostolskiego, czyli „Wierzę w Boga”, św. Tomasz zwraca uwagę, że wiara ubogaca człowieka czterema podstawowymi dobrami:

- „wiąże człowieka z Bogiem”,

- sprawia, że w człowieku „rozpoczyna się życie wieczne”,

- staje się dla człowieka „przewodniczką na ziemi”,

- a w końcu „pozwala nam zwyciężać pokusy”[9].

« 4 5 6 7 8 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl