Nowy numer 47/2022 Archiwum

Gorliwy pasterz

25 lat temu zmarł abp Jerzy Ablewicz, biskup tarnowski w latach 1962-1990.

31 marca przypada 25. rocznica śmierci abp. Jerzego Ablewicza. Wieloletni biskup tarnowski spoczywa w katedralnej krypcie.

Przy grobie swojego poprzednika abp. Jerzego Ablewicza modlił się bp Andrzej Jeż, który 31 marca odprawił w katedrze tarnowskiej Mszę św. za zmarłego.

Z okazji 25. rocznicy śmierci abpa Jerzego Ablewicza planowana jest konferencja naukowa pod hasłem: „Oddany współpracownik rzymskich Kongregacji”.

Konferencja odbędzie się w dniu 15 kwietnia br. w Tarnowie w auli Wyższego Seminarium Duchownego; jej początek zaplanowany jest na godz. 17.00. Organizatorem konferencji jest Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie.

– To postać wielkiego formatu. Przez prawie 28 lat trwała jego posługa w Kościele tarnowskim w bardzo trudnym okresie. Abp Ablewicz kochał Kościół tarnowski. Mógł objąć jeszcze jakąś inną stolicę arcybiskupią, ale nie chciał tego, bo był związany z Kościołem tarnowskim bardzo mocno. Był wielkim kaznodzieją, znanym w całej Polsce. Wygłosił też rekolekcje watykańskie. Ponieważ zachowały się prawie wszystkie homilie, spróbujemy je opracować i wydać – mówi bp Andrzej Jeż.

Ordynariusz diecezji tarnowskiej podkreśla troskę abp. Ablewicza o formację kapłanów. – Stworzył tzw. tarnowski styl kapłana. Księża z naszej diecezji na całym świecie są rozpoznawalni i znani z gorliwości i pracowitości. To jest zasługa abp. Ablewicza, który także swoim życiem taką koncepcję kapłaństwa realizował – dodaje bp Jeż.

« 1 2 3 »
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najnowszy numer

Nowy numer 47/2022

27 listopada 2022

Zamordyzm jest zamordyzmem. Nawet oświecony

Wspomnienie sprzed kilku lat: bardzo duży kościół w jednym z największych miast Australii (celowo je przywołuję ze względu na skrajnie lewicowo-liberalne poglądy tamtejszego mainstreamu) wypełniony dziećmi, które na przełomie stycznia i lutego spowiadały się przed Mszą Świętą na rozpoczęcie roku szkolnego.

Więcej w Artykuł

Zapraszamy

Brak dostępnych wydarzeń.

Tylko w Gościu