Nowy numer 17/2024 Archiwum

Apostołowie i Niewierny Tomasz (J 20,19-29)

Celem medytacji jest zwrócenie uwagi na wiarę człowieka, która rodzi się z kontemplacji Chrystusa.

Spotkanie Zmartwychwstałego z Apostołami

Pokój Wam

Wystraszeni tym wszystkim co się wydarzyło, apostołowie przebywali „tam”. Ewangelista nie pisze, iż są razem. Nie są wspólnotą. Są samotni. Autor Czwartej Ewangelii nie pisze także gdzie są. Wiadomo jest tylko tyle, że z obawy przed Żydami uczniowie Pana przebywają w pomieszczeniu osobnym, zamkniętym. Zapewne, jak chce tradycja są w wieczerniku. Tworzą nie tyle Kościół, co raczej wystraszoną gromadę – owczarnię bez Pasterza. Po Wielkim Piątku i Sobocie, po śmierci i pogrzebaniu Jezusa, także oni są umarłymi i pogrzebanymi. Ich serca zostały napełnione niewiarą i rozpaczą.

Grób Jezusa jest już pusty i otwarty. Wieczernik – zamknięty i wypełniony lękiem, pamięcią śmierci. Podczas ostatniej wieczerzy Jezus obiecał, iż nie zostawi uczniów samymi: że powróci (J 14,18), aby dać im swój pokój (J 14,27), swoją radość (J 16,20.22) i uczynić ich swoimi świadkami mocą Ducha (J 15,26-27). Oni jednak zwątpili. Jezus zaś dotrzymuje słowa.

Jest wieczór. Wieczór zaś dla izraelitów jest początkiem nowego dnia. Tu jest dopełnieniem Tego dnia. Wieczór, początek nocy, przywołuje na myśl Paschę, gdy to obłok rozświetlał ciemności (zob. Wj 14,20). Kreślący historię Marii Magdaleny, Piotra i „umiłowanego ucznia” Autor Czwartej Ewangelii wskazuje, iż miała ona miejsce o świcie. Nawiązywał do nowego stworzenia. Odniesienie zaś do wieczoru nawiązuje do Paschy – oto człowiek zostaje uwolniony z niewoli grzechu, od zła (J 20,23). Oto teraz powraca czas Światła, by nawiedzić noc uczniów i wszystkie noce człowieka. Jest to godzina, po zachodzie słońca, w której pierwsi chrześcijanie gromadzą się, by celebrować pamiątkę męki Pana.

« 4 5 6 7 8 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl