Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Stary Testament zapowiada Jezusa Chrystusa

"Dziś spełniły się te słowa Pisma, któreście słyszeli!" (Łk 4,21) - misja Mesjasza wypełnieniem zapowiedzi proroków.

W których miejscach Stary Testament zapowiadał cudotwórczą działalność Mesjasza?

Budując swą odpowiedź, Jezus sięgną po kompilację tekstów Izajasza (26,19; 29,18; 35,5; 61,1-3), który towarzyszący nadejściu oczekiwanego Mesjasza czas zbawienia przedstawił w obrazach uzdrowień i ewangelizacji ubogich[22]. Wzmianka o głoszeniu Ewangelii ubogim jest niewątpliwie nawiązaniem do Iz 61,1-3: „Duch Pana Boga nade mną, bo Pan mnie namaścił. Posłał mnie, abym głosił dobrą nowinę ubogim, bym opatrywał rany serc złamanych, żebym zapowiadał wyzwolenie jeńcom i więźniom swobodę; abym obwieszczał rok łaski Pańskiej i dzień pomsty naszego Boga; abym pocieszał zasmuconych, bym rozweselił płaczących na Syjonie, abym im wieniec dał zamiast popiołu, olejek radości zamiast szaty smutku, pieśń chwały zamiast przygnębienia na duchuˮ (Iz 61,1-3b)[23]. Zapowiedź wskrzeszenia umarłych może być odniesieniem do Iz 26,19: „Ożyją Twoi umarli, zmartwychwstaną ich trupy, obudzą się i krzykną z radości spoczywający w prochu, bo rosa Twoja jest rosą światłości, a ziemia wyda cienie zmarłychˮ. Dla oczyszczenia trędowatych brak jest bezpośredniego starotestamentalnego odniesienia. Pozostałe uzdrowienia są nawiązaniem do Iz 35,5: „Powiedzcie małodusznym: «Odwagi! Nie bójcie się! Oto wasz Bóg, oto pomsta, przychodzi Boż odpłata; On sam przychodzi, by was zbawić!» Wtedy przejrzą oczy niewidomych i uszy głuchych się otworzą. Wtedy chromy wyskoczy jak jeleń i język niemych wesoło wykrzyknie. (...) Odkupieni przez Pana powrócą, przybędą na Syjon z radosnym śpiewem, ze szczęściem wiecznym na czołach; osiągną radość i szczęście, ustąpi smutek i wzdychanie (Iz 35,4-6a.10)[24]. Wszystkie te teksy stanowią doskonałe uzupełnienie i rozwinięcie myśli zawartych w „Pieśniach o Emmanueluˮ. Jezus przypominając te zapowiedzi prorockie wskazuje jednocześnie na ich wypełnienie, co mogli poświadczyć zebrani: „Idźcie i donieście Janowi to, coście widzieli i słyszeli!ˮ (Łk 7,22a). Skoro Jezus urzeczywistniał swoim postępowaniem dawne proroctwa mesjańskie, to czyny owe świadczyły jednoznacznie, że jest On zapowiedzianym i oczekiwanym Mesjaszem[25].

« 7 8 9 10 11 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl