Nowy numer 13/2024 Archiwum

Stary Testament zapowiada Jezusa Chrystusa

"Oto na obłokach nieba przybywa jakby Syn Człowieczy" (Dn 7,13a) - królewskie panowanie Mesjasza.

Przejdźmy zatem do tekstu.

W pierwszym z przywołanych fragmentów możemy przeczytać słowa: „Oto się powiedzie mojemu Słudze, wybije się, wywyższy i bardzo wyrośnie. Jak wielu osłupiało na Jego widok − tak nieludzko został oszpecony Jego wygląd i postać Jego była niepodobna do ludzi − tak mnogie narody się zdumieją, królowie zamkną przed Nim usta, bo ujrzą coś, czego im nigdy nie opowiadano, i pojmą coś niesłychanegoˮ (Iz 52,13-15). W tych wersetach sam Jahwe zapowiada wielkie zwycięstwo swego „Sługiˮ. Już w pierwszych słowach czwartej „Pieśni o Słudze Jahweˮ Bóg pozwala zobaczyć szczęśliwe zakończenie całej misji „Sługiˮ, jakby chciał złagodzić następujący po nich opis czekających go cierpień. Wyrażają to cztery synonimiczne wyrażenia następujące bezpośrednio po sobie: „Oto się powiedzie mojemu Słudze, wybije się, wywyższy i bardzo wyrośnieˮ (w. 13). Czasowniki te opisują trzy etapy wywyższenia „Sługiˮ i przeniesienia go z ziemi do nieba − jest to więc swoista starotestamentalna wizja wniebowstąpienia[1]. Owo „wywyższenieˮ będzie tym większe, że poprzedzone będzie największym z możliwych upokorzeniem: „wielu osłupiało na Jego widok − tak nieludzko został oszpecony Jego wygląd i postać Jego była niepodobna do ludziˮ (w. 14). Wobec takiego poniżenia wielu ludzi dozna wstrząsu i będzie wprawionych w osłupienie. Ale jeszcze większym zdumieniem świadków cierpienia i śmierci „Sługiˮ napełni niezwykłe i bliżej niedookreślone wydarzenie: „Coś, czego nigdy dotąd nie widziano, coś, o czym nigdy dotąd nie słyszano!ˮ. Będzie to wydarzenie bez precedensu − jedyne i niepowtarzalne, a jednocześnie tak wspaniałe, że wszystkie narody będą nim zdumione, a królowie zaniemówią z wrażenia (w. 15)[2].

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl