Nowy numer 17/2024 Archiwum

Stary Testament zapowiada Jezusa Chrystusa

"Oto na obłokach nieba przybywa jakby Syn Człowieczy" (Dn 7,13a) - królewskie panowanie Mesjasza.

A zatem Mesjasz odnosi ostateczne zwycięstwo?

Tak! Zapowiadał to już Deutero-Izajasz w swoich „Pieśniachˮ, mówiąc, że nagrodą za dobrowolne uniżenie i ofiarę cierpienia będzie wywyższenie i wieczna chwała. Spełnienie tej obietnicy przyszłej chwały oglądał w otrzymanym widzeniu inny wielki prorok Starego Testamentu − Daniel: „Patrzyłem w nocnych widzeniach: a oto na obłokach nieba przybywa jakby Syn Człowieczy. Podchodzi do Przedwiecznego i wprowadzają Go przed Niego. Powierzono Mu panowanie, chwałę i władzę królewską, a służyły Mu wszystkie narody, ludy i języki. Panowanie Jego jest wiecznym panowaniem, które nie przeminie, a Jego królestwo nie ulegnie zagładzieˮ (Dn 7,13-14). Ta ważna z teologicznego punktu widzenia wizja „Syna Człowieczegoˮ znajduje się w siódmym rozdziale, pisanym w języku aramejskim, który zapoczątkowuje część apokaliptyczną Księgi Daniela[17]. Ciekawość budzi tajemnicze określenie „Syn Człowieczyˮ, które w Biblii Hebrajskiej pojawia się ponad sto razy i oznacza człowieka jako istotę należącą do rodzaju ludzkiego[18]. W wizji zawartej w Księdze Daniela postać określona  jako „jakby Syn Człowieczyˮ wskazuje człowieka − osobę ludzką, ale jednocześnie umieszcza ją w bezpośredniej bliskości Boga (określonego jako „Przedwiecznyˮ), by zaznaczyć, że jest to postać wyjątkowa. Wyrażenie to podkreśla jednocześnie przynależność do rodzaju ludzkiego, ale również transcendencję względem niego[19]. Z jednej strony zakrywa pewną rzeczywistość czyniąc ją tajemniczą, z drugiej zaś jest wyrazem posiadania pełnomocnictwa od Boga[20]. To zapewne zdecydowało o tym, że spośród wszystkich tytułów mesjańskich ten właśnie najbardziej upodobał sobie Jezus, określając siebie najczęściej jako „Syn Człowieczyˮ[21]. Tylko Syn Człowieczy jest godny przyjąć z rąk Jahwe królestwo i władać całym światem[22]. Zapowiadane królestwo ma charakter eschatologiczny: zapoczątkowuje nową rzeczywistość, jest uniwersalne i będzie trwało na wieki. Wieczne i uniwersalne królestwo prorocy zawsze wiązali z osobą Mesjasza (por. Iz 7−11; Mi 5; Ps 2; 72; 110). Daniel odrywa jednak myśl mesjańską od izraelskiego nacjonalizmu i osadzą ją w bardziej uniwersalnych perspektywach[23].

« 5 6 7 8 9 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl