Nowy numer 13/2024 Archiwum

Stary Testament zapowiada Jezusa Chrystusa

"Oto na obłokach nieba przybywa jakby Syn Człowieczy" (Dn 7,13a) - królewskie panowanie Mesjasza.

Jak do tych zapowiedzi odnieśli się autorzy Nowego Testamentu?

Poemat ten, który podkreśla cierpienie „Sługiˮ, jest w rzeczywistości pieśnią zwycięstwa i chwały ze względu na triumf osobisty protagonisty i sukces jego misji. Uwypukla ścisłą relację pomiędzy śmiercią a zmartwychwstaniem, ukazując te dwie rzeczywistości jako ściśle i nierozerwalnie ze sobą związane: droga do chwały wiedzie przez cierpienie[15]. Związek ten podkreśla sam Jezus, który uczniom, załamanym po doświadczeniach wielkiego piątku i niedowierzającym relacjom o zmartwychwstaniu, mówi z wyrzutem: „O, nierozumni, jak nieskore są wasze serca do wierzenia we wszystko, co powiedzieli prorocy! Czyż Mesjasz nie miał tego cierpieć, aby wejść do swej chwały?ˮ (Łk 24,25-26). Swoistym komentarzem do Paschy Jezusa, nawiązującym do czwartej „Pieśni o Słudze Jahweˮ, jest wspaniały hymn chrystologiczny, jaki możemy znaleźć w Liście Świętego Pawła Apostoła do Filipian: „On to, istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stając się podobnym do ludzi. A w zewnętrznej postaci uznany za człowieka, uniżył samego siebie, stając się posłusznym aż do śmierci − i to śmierci krzyżowej. Dlatego też Bóg Go nad wszystko wywyższył i darował Mu imię ponad wszelkie imię, aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano istot niebieskich i ziemskich, i podziemnych. I aby wszelki język wyznał, że Jezus Chrystus jest Panem − ku chwale Boga Ojcaˮ (Flp 2,6-11). Znamienne są również słowa Mistrza z Nazaretu, w których streszcza swoją zbawczą misję: „Syn człowieczy nie przyszedł aby Mu służono, lecz aby służyć i dać swoje życie jako okup za wieluˮ (Mk 10,45). Można tu dostrzec nie tylko aluzję do Iz 53, ale również połączenie dwu obrazów: „Cierpiącego Sługi Jahweˮ oraz „Chwalebnego Syna Człowieczegoˮ[16].

« 4 5 6 7 8 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl