Nowy numer 22/2023 Archiwum

Odnajdując Jezusa Chrystusa w psalmach

Zapowiedź paschalnej tajemnicy Chrystusa - Psalm 118.

Co sprawia, że starotestamentowa Księga Psalmów jest dziełem o tak wyjątkowym znaczeniu dla tak wielkiej liczby ludzi na całym świecie?

Księga Psalmów jest jednym z pism Starego Testamentu, w którym kryje się „przedziwny skarbiec modlitw”[1]. Już sam hebrajski tytuł tego zbioru stu pięćdziesięciu tekstów modlitewnych - Tehillîm - czyli „uwielbienia” lub „pieśni uwielbienia” wyraża samą istotę modlitwy, którą jest wyrywający się z głębi ludzkiego serca okrzyk radości, miłości, wdzięczności i adoracji za sam fakt istnienia Boga (Ps 8,2.10) oraz za Jego stwórcze i zbawcze dzieła (Ps 104,33-34). Modlitwy psalmów są ściśle związane z życiem, dlatego najpełniej ujmują doświadczenie szczęścia i smutku, kryzysu i nadziei ludzi wszystkich czasów. Psalmy pozostają nieustannie żywym i przejmującym świadectwem modlitewnego wołania człowieka do Boga, które przyjmuje formę „uwielbienia” (hebr. tehillîm), „suplikacji” (hebr. qînā(h)) czy „próśb wstawienniczych” (hebr. tôdā(h)). Samo ludzkie wołanie do Boga, które na przemian przepełnia radość i ból można już nazwać psalmem zanim wypowiadane słowa zostały utrwalony na piśmie. Stąd też w tych modlitewnych tekstach trzeba odszukać kryjący się pod zanotowanymi sformułowaniami krzyk modlącego się człowieka: „Odpowiedz na moje wołanie Boże” (Ps 4,2); „Boże słuchaj mojej głośnej skargi” (Ps 64,2)[2]. Najważniejsze w odkrywaniu wyjątkowego znaczenia psalmów, tak w życiu poszczególnego człowieka, jak i całych wspólnot jest przyjęcie faktu, że to epokowe dzieło jest przede wszystkim księgą modlitwy, która otwiera wejście do samego serca tego starotestamentowego pisma.

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl

Sponsor

Quantcast