Nowy numer 38/2023 Archiwum

Odnajdując Jezusa Chrystusa w psalmach

Tajemnica paschy Chrystusa w świetle psalmu recytowanego "pierwszego dnia po szabacie" - Psalm 24.

Można zatem powiedzieć, że pochodząca z greckiego przekładu Psalmu 24 uwaga na temat odmawiania tego tekstu „pierwszego dnia po szabacie” w pewien sposób pomogła w chrześcijańskiej lekturze tej starotestamentowej modlitwy.

Skoro Psalm 24, zgodnie z jego greckim tytułem, miał być recytowany podczas synagogalnej liturgii pierwszego dnia po szabacie, to trzeba przypomnieć, że dla chrześcijańskiej wspólnoty jest to niedziela, a więc dzień, kiedy dokonało się zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią (Mt 28,1 i par.), które stanowi centrum liturgicznych spotkań Kościoła. Katechizm Kościoła Katolickiego przypomina, że „chrześcijanie zbierali się „na łamanie chleba” (Dz 20,7) szczególnie „w pierwszym dniu tygodnia”, to znaczy w niedzielę, w dniu zmartwychwstania Chrystusa (KKK 1343). Można powiedzieć, że w odkrywaniu paschalnej tajemnicy Chrystusa w Psalmie 24 pewnym ułatwieniem było zwrócenie uwagi na wskazówkę precyzującą czas odmawiania tego modlitewnego tekstu, którym był „pierwszy dzień po szabacie”.

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl

Sponsor

Quantcast