Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Odnajdując Jezusa Chrystusa w psalmach

Tajemnica paschy Chrystusa w świetle psalmu recytowanego "pierwszego dnia po szabacie" - Psalm 24.

Powyższa informacja wskazuje na wielkie znaczenie Psalmu 24 tak dla liturgii Izraela, jak i Kościoła. W związku z tym nasuwa się pytanie o charakter uroczystości, podczas których używano tego liturgicznego tekstu.

Psalm 24 był modlitewnym tekstem odmawianym przez pielgrzymów wstępujących w bramy jerozolimskiej świątyni (por. Ps 95; 100)[6]. Kiedy uczestnicy religijnej uroczystości zgromadzili się u wejścia do sanktuarium brali udział w liturgii, która przypominała im o warunkach wpuszczenia do tego świętego miejsca, by móc otrzymać tam Boże błogosławieństwo. Psalm 24, będący przykładem tekstu używanego właśnie podczas obrzędów związanych z wejściem do świątyni, składa się z uroczystego wezwania na cześć Boga Stwórcy (ww. 1-2), po którym następują dwie jego zasadnicze części: pierwsza przedstawia warunki dające prawo wejścia do sanktuarium (ww. 3-6), natomiast druga wychwala Boga wkraczającego do swojej świątyni (ww. 7-10)[7].

« 2 3 4 5 6 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl