Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Odnajdując Jezusa Chrystusa w psalmach

Tajemnica paschy Chrystusa w świetle psalmu recytowanego "pierwszego dnia po szabacie" - Psalm 24.

Przybliżmy zatem treść wersetów otwierających Psalm 24.

Początkowe wersety Psalmu 24 zawierają elementy charakterystyczne dla hymnu, w którym psalmista wychwala Boga jako Pana i Stwórcę całego świata: „Do PANA należy ziemia i wszystko, co ją napełnia, cały świat i jego mieszkańcy. On sam osadził go nad morzami i ponad rzekami utwierdził (ww. 1-2). Przytoczony fragment stanowi wyznanie wiary w odwieczne panowanie Boga nad wszechświatem i wszystkimi żywymi i nieożywionymi stworzeniami, a zwłaszcza uprzywilejowanymi mieszkańcami ziemi i świata, jakimi są ludzie (w. 1). Wszechwładza Boga ma uzasadnienie w dokonanym przez Niego dziele stworzenia, dlatego to On jest jego Panem. Psalmista, mówiąc o budowie ziemi, nawiązuje do wyobrażeń obecnych w starożytnych kosmogoniach Bliskiego Wschodu. Tak jak umieszcza się dom na palach, tak Bóg osadził ziemię na kolumnach, by znajdowała się ponad wodami podziemnego oceanu i rzek, które zgodnie z kananejską mitologią symbolizują niszczycielskie siły chaosu i śmierci. W ten sposób autor psalmu wychwala Boga, który dał stworzonemu światu solidną trwałość dzięki temu, że poskromił destrukcyjne siły wód oraz ustanowił mocną granicę między lądem a nimi[8].

« 3 4 5 6 7 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl