Nowy numer 19/2024 Archiwum

Odnajdując Jezusa Chrystusa w psalmach

Tajemnica paschy Chrystusa w świetle psalmu recytowanego "pierwszego dnia po szabacie" - Psalm 24.

Psalmista podaje proste i dokładne wymagania. Człowiek, który pragnie wejść do świątyni, by spotkać się z Bogiem powinien mieć „ręce nieskalane i serce czyste” oraz być tym, „kto nie wznosi swej duszy ku marności i nie składa fałszywej przysięgi” (w. 4). Podstawowy warunek mówi o nieskalanych rękach oraz czystym sercu, co oznacza zarówno czystość zewnętrznych uczynków, jak i wewnętrznych poruszeń. W ten sposób został opisany człowiek, który nie ma nic do ukrycia. Można powiedzieć, że czyste ręce i serce wyrażają całą ludzką istotę w jej działaniu i zamiarach, która swoje codzienne życie podporządkowuje Bogu i Jego przykazaniom. Wymaganie co do duszy (hebr. nep), która nie „wznosi się ku marności (hebr. šāw’)” oznacza człowieka odrzucającego wszelkie bałwochwalstwo, gdyż jest ono jedynie nicością i marnością (w tym kontekście hebrajski termin šāw’ występuje w następujących tekstach: Ps 31,7; Jr 18,15; Jon 2,9). W świetle dotychczasowych warunków można powiedzieć, że osoba, której całe serce jest miejscem przeznaczonym dla Boga nie będzie przysięgać fałszywie na szkodę swego bliźniego, co postuluje ostatni warunek.

Przedstawiona w ten sposób przez psalmistę postawa moralna czyni pielgrzyma nie tylko dobrze usposobionym, by wejść do świątyni, ale także, by otrzymać tam błogosławieństwo Boga, czyli doświadczyć w tym miejscu Jego zbawczej i miłosiernej miłości[12]. Psalm naucza, że człowiek żyjący w zgodzie z przykazaniami Boga ma udział w Jego błogosławieństwie (hebr. berākā(h)) i sprawiedliwości (hebr. edāqā(h)): „On otrzyma błogosławieństwo od PANA i sprawiedliwość od Boga, Zbawcy swego” (w. 5). Na zakończenie tej wstępnej liturgii kapłan opisuje prawdziwy lud Boży, dla którego najważniejsze jest „szukanie oblicza Boga”, a to oznacza pełne pasji poszukiwanie wiary: „Takie jest pokolenie tych, co Go szukają, co szukają oblicza Boga Jakuba” (w. 6).

« 6 7 8 9 10 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl