Nowy numer 17/2024 Archiwum

Odnajdując Jezusa Chrystusa w psalmach

Uwielbiać wierność Boga, która wypełnia się ostatecznie w Jezusie Chrystusie - Psalm 146.

Czy możemy zatem wskazać istotne elementy, tworzące literacką strukturę Psalmu 146?

Ogólny schemat hymnicznych utworów Psałterza jest stosunkowo prosty. Najpierw psalmista wzywa do wielbienia Boga, a następnie podaje uzasadnienie tego wezwania, wymieniając Boże przymioty[3]. Zgodnie z tym Psalm 146 rozpoczyna się od zachęty do uwielbiania Boga (ww. 1-2), po czym nagle przechodzi do przestrogi, by nie pokładać ufności w ludziach (ww. 3-4), zapowiadając jednocześnie błogosławieństwo dla wszystkich, co swą nadzieję złożyli w Bogu (ww. 5-6b). W centralnej części Psalmu 146 psalmista wychwala zbawcze dzieła Boga, wymieniając pewne okoliczności, w których człowiek doświadcza Bożej pomocy (ww. 6c-9). W zakończeniu tego modlitewnego hymnu znajduje się podsumowanie tych wszystkich uwielbień oraz konkluzja, tworząc inkluzję z początkowymi wersetami psalmu (w. 1-2.10). Tak więc Psalm 146 oprócz wprowadzenia (ww. 1-2) i zakończenia (w. 10) tworzą trzy części (ww. 3-4; 5-6b; 6c-9), z których w ostatniej (ww. 6c-9) można wyodrębnić pod względem gramatycznym dwa fragmenty: jeden posługuje się imiesłowami, kiedy mówi o Bożym działaniu (ww. 6c-7b), natomiast drugi wskazuje wprost na podmiot tych czynności, używając Bożego imienia Jahwe (ww. 7c-9)[4].

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl