Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Odnajdując Jezusa Chrystusa w psalmach

Uwielbiać wierność Boga, która wypełnia się ostatecznie w Jezusie Chrystusie - Psalm 146.

A zatem początek Psalmu 148 zaczyna się od wezwania do adoracji Boga.

Dwa początkowe wersety Psalmu 146 pełnią funkcję wprowadzenia do tego hymnu. Najpierw psalmista wzywa do chwalenia Boga, wołając „Alleluja!”. Hebrajskie sformułowanie halelû-jāh jest złożeniem czasownika hillēl, użytego w intensywnej koniugacji piel, która nadaje wypowiedzi ekspresywny ton oraz formy imienia własnego Boga Izraela – Jahwe - wyrażonej w, dołączonej na końcu tego zawołania, cząstce – jāh. Po tej liturgicznej aklamacji zaczyna się właściwy hymn. Teraz autor psalmu zachęca siebie do wielbienia Boga: „Uwielbiaj, duszo moja, PANA!” (w. 1). To wyrywające się z głębi ludzkiego serca wołanie – „uwielbiaj” (hebr. hale) - domaga się, by płynąca do Boga pochwalna pieśń angażowała całe ludzkie jestestwo, czyli całą jego duszę (hebr. nep). W wersecie drugim, zawierającym sformułowania charakterystyczne dla indywidualnej pieśni dziękczynnej[5], psalmista wyraża pragnienie wielbienia Boga do końca swego życia: „Będę wielbił PANA przez całe me życie, będę grał memu Bogu, dopóki istnieję” (w. 2). Autor psalmu akcentuje w ten sposób osobistą relację z Bogiem, którego nazywa: „moim Bogiem” (hebr. ʼělōhaj). Takie samo wyznanie można znaleźć już w Psalmie 104: „Będę śpiewał PANU, jak długo żyć będę, będę grał memu Bogu, dopóki istnieje” (w. 33). Psalmista prowadząc wewnętrzny dialog z Bogiem zapewnia, że pragnie z całej duszy nieustannie wielbić (hebr. ʼǎhalelā(h)) „swego Boga” w „swoim jeszcze” (hebr. beʽôdî), czyli póki trwa jego życie[6].

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl