Zanim Słowo stało się Ciałem

W Betlejem Jezus stał się Bogiem z nami w sposób widzialny.

Czy znamy miejsce, gdzie ta najstarsza część hymnu powstała?

Prze-Janowy hymn powstał, a potem kształtował się w społeczności Kościoła w Efezie. Hymn ten jest bliski w swoim przesłaniu hymnowi zapisanym w Flp 2,6-11[10]. Również bowiem hymn o uniżeniu i wywyższeniu Chrystusa z Listu do Filipian jest jednym z najstarszych tekstów wczesnochrześcijańskich[11]. Również także hymn Flp 2,6-11 zawiera myśl o preegzystencji Chrystusa. Oba teksty również różnią się od innych hymnów Nowego Testamentu tym, że relacjonują, opowiadają i uczą historii Chrystusa. Są one historią zbawienia w formie hymnów[12].

Janowa jednak pieśń o Słowie koncentruje się jedynie na preegzystencji oraz inkarnacji, stąd też nie ma w niej elementów soteriologicznych. Ostateczny autor prologu nie zawiera w nim elementów odnoszących się do śmierci Jezusa, do Jego wywyższenia, jak to ma miejsce Flp 2,6-11 (por. Kol 1,15-20). W prologu janowym redaktor koncentruje się na zbawczym działaniu Słowa, który przed wcieleniem jest światłością dla ludzkości, po wydarzeniu zaś wcielenia jest źródłem łask i mocy.

Warto jednak zwrócić uwagę, iż Hymn z Listu do Filipian zawiera niewątpliwie dwie nakładające się na siebie warstwy. Być może zasadnym jest uznanie, iż pierwotny, semicki tekst, został zredagowany w języku greckim. Być może przebywający w więzieniu efeskim Apostoł Paweł posłużył się znanym mu tekstem mającym swoje korzenie w środowisku palestyńskim – czy też antiocheńskim[13]. Być może zasadnym będzie stwierdzenie, iż pierwotna wspólnota Kościoła w sposób szczególny szukała odpowiedzi na pytanie o wydarzenia sprzed zwiastowania. Powyższe wskazania pozwalają uznać, iż w pierwszych gminach chrześcijańskich istniały liczne hymny chrystologiczne. Przed-Janowy hymn, w duchu starotestamentalnych schematów epifanijnych, przekazuje informacje o praistnieniu – preegzystencji Jezusa, o udziale w dziele stworzenia, o epifanii. Wcielenie odwiecznie istniejącego Słowa jest jednak wydarzeniem bez precedensu. Pieśń ta powstała wcześnie. Jej autorem zaś był zhellenizowany judeochrześcijanin[14]. Znamiennym jest, iż tak przed-Janowy hymn, jak i pieśń o uniżeniu Chrystusa z Listu do Filipian, powstały w Efezie.

« 6 7 8 9 10 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..