Nowy numer 17/2024 Archiwum

Publiczna działalność Jezusa

We wszystkich Ewangeliach opis chrztu Jezusa rozpoczyna Jego publiczną działalność.

Dlaczego zatem publiczna działalność Jezusa rozpoczyna się od wydarzenia nad Jordanem, od przyjęcia przez Jezusa obmycia janowego?

Powodem przyjęcia chrztu nie jest potrzeba nawrócenia i wyznania grzechów. To Jezus jest bowiem Tym, który przychodzi jako Ten, który chrzci „Duchem Świętym i ogniem” (Mt 3,11). Jezus jednak przyjmuje ryt chrztu (gr. baptidzo), „aby wypełnić całą sprawiedliwość” (Mt 3,15).

Poszczególnie komentatorzy próbują udzielać różnych odpowiedzi. W opinii niektórych Jezus chciał być razem ze wspólnotą zbawionych, wspólnotą nowego Izraela, która zaczęła się formować w wyniku działalności Jana Chrzciciela. Inni wskazują, iż Jezus jako Sługa Boga przyjął chrzest, aby zbliżyć się do grzesznych ludzi, aby utożsamić się z nimi. W ten sposób został On zaliczony do grzeszników. Chrzest Jezusa rozpoczyna dzieło dźwigania grzechów świata.

Wskazać można również opinie według których Bóg wezwał cały naród Izraela do pokuty i chrztu. Jezus jako pokorny i posłuszny sługa Boży odpowiada na to wezwanie bez zastrzeżeń. W podobnym tonie rozumieć można wskazanie, iż Jezus wiedział, że nie potrzebuje nawrócenia, był świadom, że w niczym nie sprzeciwił się woli Bożej. Przyjął jednak chrzest, ponieważ Pismo uczy, że nikt z ludzi nie jest wolny od grzechu (Rz 3,10-18). Jezus być może, jak chcą niektórzy, chciał dać przykład konieczności chrztu i pokuty. Chciał On, jak wskazują komentarze w epoce patrystycznej, dać moc uświęcania wodzie chrzcielnej.

Za ciekawą należy także uznać opinię św. Justyna (Dial. 8,4), wedle której Żydzi utrzymywali, że Mesjasz będzie nieznany i że on sam nieświadom będzie swej mocy, dopóki nie przyjdzie Eliasz i nie namaści go, przedstawiając ludowi. A zatem Jezus przybył nad Jordan, gdzie miał być namaszczony i przedstawiony przez Jana który występował w roli Eliasza (Mk 9,11-13)[5].

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl