Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Zmartwychwstanie

Okrutna męka i śmierć na drzewie krzyża nie kończą dziejów Jezusa Chrystusa.

Jak zatem w rzeczywistości wyglądał pogrzeb Jezusa?

Wydaje się, iż pogrzeb Jezusa wyglądał nieco inaczej niż chce tego tradycja. Józef na wszystko miał niecałe trzy godziny. Po śmierci Jezusa Józef udał się do Piłata. Otrzymał zgodę na pogrzebanie ciała zmarłego skazańca. Pospiesznie musiał udać się by zakupić stosowne płótno, miał już miejsce stosowne do pochowania Jezusa, być może musiał zebrać kilka osób służby do pomocy. Być może musiał iść po najbliższych Jezusa, którzy być może już odeszli – może musieli odejść spod krzyża wiedząc, że ciało ukrzyżowanego zostanie skrycie pochowane w niewiadomym miejscu. Następnie Józef przyszedł na Golgotę. Nastąpiło zdjęcie ciała Jezusa z krzyża. Zapewne dla uszanowania zamknięto oczy i złożono pocałunek pokoju – pocałunek pożegnania. Wydaje się jednak, że nie było obmycia i namaszczenia ciała. Milczą bowiem o tym wszystkie przekazy Biblijne[3]. Również na brak obmycia i namaszczenia wskazuje Całun Turyński[4].

Pamiętać trzeba, iż na miejscu pogrzebu nie było wody. Nie było źródeł, nie było też naczyń by przynieść wody, stosownego materiału do wytarcia zwłok. Woda służąca do obmycia winna być ciepła – na Golgocie zaś nie było warunków by wodę podgrzać. Poza tym obmywanie ciał winno odbywać się w miejscu ustronnym, w domu, nie na oczach ludzi. W ogrodzie Golgoty zaś nie było takiego miejsca. Zapewne przy zmarłym, obok jego bliskich byli także nieprzyjaźni mu świadkowie.

Pamiętać również trzeba, iż tradycja rabiniczna zawarta później w Misznie, wręcz zabraniała obmywania zakrwawionego ciała. Krew winna być pochowana razem z ciałem (Tohoroth Oholoth 2,2). Rabini uczyli, iż zwłoki człowieka splamionego krwią, nie mogły być obmywane. Tradycja ta jest utrzymywana po dziś dzień. Do dziś obowiązuje nakaz: „krew, która wypływa w czasie śmierci, nie powinna być zmywana (…). Jeżeli denat zmarł śmiercią gwałtowną na skutek przemocy lub wypadku, a jego ciało i odzież są całkowicie zbryzgane krwią, ani obmycia, ani też oczyszczenie nie są stosowane (…). Krew jest częścią ciała i nie może zostać odeń oddzielona przez śmierć”[5].

« 2 3 4 5 6 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl