Nowy numer 17/2024 Archiwum

Zmartwychwstanie

Okrutna męka i śmierć na drzewie krzyża nie kończą dziejów Jezusa Chrystusa.

Grób jednak nie kończy dziejów Jezusa. Można powiedzieć, iż staje się on początkiem wszystkiego. Dziwnym jest jednak, że Ewangelie milczą – nie kreślą relacji z wydarzenia zmartwychwstania.

Ewangelie szczegółowo przedstawiają poszczególne wydarzenia z życia Jezusa, szczególnie opis męki, śmierci i złożenia do grobu, natomiast milczą na temat Jego zmartwychwstania. Mówiąc o zmartwychwstaniu opisują jedynie wydarzenia, które mają miejsce już po tym niezwykłym wydarzeniu. Jednak i te informacje są krótkie, sprowadzają się do komunikatu, który podają posłańcy czy też sam Jezus. Znamiennym jest, że także pusty grób jest wiadomością, że Pan zmartwychwstał. Nie ma jednak opisu tego wydarzenia.

Wspólnota jednak pierwszych wieków była żywo zainteresowana faktem zmartwychwstania Jezusa. Potwierdzeniem tego może być apokryficzna Ewangelia Piotra, powstała około 200 roku, prawdopodobnie w środowisku judeochrześcijan syryjskich. Dziś znana jest ze świadectwa Orygenesa, Euzebiusza z Cezarei czy Filipa z Sydy. Relacjonuje ona przebieg zmartwychwstania, które miało miejsce w obecności licznych świadków, jak również to wszystko co stało się potem: „Wcześnie, gdy świtał dzień sobotni przybył tłum z Jerozolimy i okolicy, aby zobaczyć opieczętowany grób. Ale w nocy, gdy świtał dzień Pański [niedziela], a grobu strzegły straże kolejno po dwóch, odezwał się wielki głos w niebie i ujrzeli, jak otwarło się niebo i dwu mężów zstąpiło stamtąd odzianych wielkim blaskiem i zbliżyło się do grobu, a ów kamień, który zamykał wejście, stoczywszy się sam odsunął się na bok, grób się otworzył i obydwaj młodzieńcy weszli doń. Gdy więc owi żołnierze ujrzeli to, obudzili centuriona i starszych – oni bowiem tam byli pełniąc straż – i gdy opowiedzieli im to, co ujrzeli, zobaczyli znowu trzech mężów wychodzących z grobu: dwu podtrzymywało jednego, krzyż im towarzyszył, a głowy dwu sięgały aż do nieba, podczas gdy głowa tego, który był przez nich prowadzony, przewyższała niebiosa. I usłyszeli głos z nieba mówiący: «Czy zwiastowałeś tym którzy śpią?». I dała się słyszeć odpowiedź z krzyża «Tak»”[6].

« 4 5 6 7 8 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl