Nowy numer 19/2024 Archiwum

Zmartwychwstanie

Okrutna męka i śmierć na drzewie krzyża nie kończą dziejów Jezusa Chrystusa.

Wydarzenia, które miały miejsce po zmartwychwstaniu, rozpoczyna opis kobiet, które udały się do grobu (Mt 28,1-8).

Tajemnica zmartwychwstania zostaje powierzona najpierw kobietom, które uwierzywszy, przekazują ją uczniom (Mt 28,7). Być może, jak uważają niektórzy, Mateusz chce w ten sposób podkreślić i potwierdzić znaczenie kobiet we wspólnocie Kościoła Chrystusowego. Warto zwrócić uwagę, że obecność kobiet Mateusz zaznacza już wcześniej. Można odnieść wrażenie, że po ucieczce uczniów (Mt 26,56), to właśnie one stają się najbliższymi uczestnikami Jezusowej męki, śmierci, pogrzebu ale i zmartwychwstania.

Do grobu kobiety przybywają „o świcie pierwszego dnia tygodnia” (Mt 28,1; Mk 16,1-4). Mateuszowe określenie pory dnia jest wyraźnym nawiązaniem do starotestamentalnych tekstów, w których moment przezwyciężenia ciemności przez jasność budzącego się dnia, jest czasem szczególnego działania Boga (zob. Wj 14,24). Poranek i budzący się dzień – świt, jest dla autorów biblijnych momentem, kiedy noc zostaje pokonana przez światło słońca. Podobnie rzecz ma się z siłami zła, które zostają pokonane przez działanie Boga[8].

Przybycie Marii Magdaleny i drugiej Marii do grobu, wynikało z pragnienia namaszczenia grobu, jak również zapewne z żydowskiego zwyczaju odwiedzania miejsca pochowania zmarłego przez trzy kolejne dni po pogrzebie[9]. Przybywając do grobu, kobiety były pełne lęku i smutku. Trudno było się im pogodzić z myślą, że Jezus umarł. Wzmianka o trzęsieniu ziemi i pojawienie się anioła to znaki rozpoczynające objawienie. Przychodzący anioł uwalnia kobiety od lęku i rozpaczy. Czyni to, jak podkreśla Mateusz, odsuwając kamień. Pokazuje im pusty grób i budzi w nich radość i pokój. Pamiętać jednak należy, iż opisane przez Mateusza odsunięcie kamienia nie jest opisem zmartwychwstania Chrystusa[10]. Kamień nie był przecież przeszkodą dla powstającego z martwych Pana. Odsunięcie kamienia potrzebne natomiast było dla innych. Odsuwający kamień i ukazujący pusty grób anioł kieruje wzrok kobiet do miejsca, gdzie spoczywało ciało Chrystusa. Mają się upewnić, że nie ma tam Tego, który został zabity i w tym miejscu złożony.

« 6 7 8 9 10 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl