Nowy numer 18/2024 Archiwum

Obraz Jezusa w Ewangelii św. Łukasza

Św. Łukasz ukazuje Jezusa jako Zbawiciela człowieka.

W Łukaszowym opisie, dotyczącym ofiarowania Jezusa, dostrzegamy zaskakujący brak precyzji. Dlaczego Ewangelista wspomina o „ich oczyszczeniu”? Tym samym sugeruje przecież, iż chodzi o ojca i matkę, gdyż oni są podmiotem zdania („przynieśli”). Tymczasem rytowi oczyszczenia winna poddać się tylko matka i w związku z tym złożyć także ofiarę (Kpł 12,3-4). Czyżby św. Łukasz był nieprecyzyjny? Nieprawdopodobne, zwłaszcza w jego przypadku. Ma natomiast na myśli całą ceremonię, jaka była znana w tamtych czasach. Podkreśla, że ceremonia dotyczyła matki i syna. Oczyszczenie było bowiem wymagane w związku z narodzeniem dziecka. Kiedy Ewangelista pisze o „ich oczyszczeniu”, nawiązuje do ceremonii, której poddała się Maryja, składając ofiarę przepisaną Prawem w związku z oczyszczeniem. Ale myśli także o ofiarowaniu dziecka.

Dlaczego św. Łukasz kładzie tak silny nacisk na to, iż Święta Rodzina wypełniła rytualne przepisy Prawa? Odpowiedź na to pytanie kryje się w tym, iż Ewangelista jest uczniem św. Pawła. Wystarczy przypomnieć List do Galatów (4,4-7), który przedstawia Jezusa jako Syna Bożego, zrodzonego z Niewiasty i podlegającego żydowskiemu Prawu.

Św. Łukasz paralelnie zestawia dwie ofiary złożone Bogu przez Maryję i Józefa: ofiarę Dziecka i ofiarę młodych gołębi. Czy to zestawienie jest przypadkowe? W ten sposób Ewangelista podkreśla, że Jezus jest nową ofiarą, która już niedługo zastąpi ofiary, wymagane przez stare Prawo. Taka myśl pojawia się w Nowym Testamencie a przede wszystkim w Liście do Hebrajczyków (Hbr 10,5-10). Św. Łukasz chce zasygnalizować tę właśnie prawdę.

« 5 6 7 8 9 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl