Bogacz i Łazarz (Łk 16,19-31)

Przypowieść "o bogaczu i Łazarzu" (Łk 16,19-31) znajduje się tylko w Ewangelii Łukasza i jest jedną z najbardziej znanych przypowieści Jezusa.

Poślij Łazarza

Bogacz raz drugi zwraca się z prośbą do Abrahama. Prosi go by posłużył się Łazarzem jako swoim pośrednikiem, ale teraz w tym celu, by przestrzec swoich bogatych braci i zapobiec ich nieszczęściu. Nie określa bliżej, na czym miałaby polegać misja Łazarza: na opisaniu losu ludzi po śmierci, na przypomnieniu ustalonej przed wiekami zasady odpłaty czy też na przekazaniu wezwania do nawrócenia.

Prosi, by Łazarz stał się dla nich świadkiem. Greckie słowo diamartyromai (dia + martyreo) może oznaczać: zaklinać, wzywać, przekonywać w znaczeniu: kształtować czyjeś przeświadczenie.

Na kartach Nowego Testamentu słowo to odnosi się do apostolskiego przepowiadania i świadczenia o dokonaniu się zbawienia w Jezusie Chrystusie. W tym kontekście można przypuszczać, że bogacz prosi patriarchę, aby pozwolił Łazarzowi stanąć przed jego braćmi żyjącymi na ziemi i złożyć świadectwo o tym, co z człowiekiem się dzieje po śmierci, a tym samym uchronić ich przed kroczeniem drogą prowadzącą do potępienia.

Również jednak i w tym przypadku Abraham odmawia bogaczowi. „Mają Mojżesza i Proroków. Niech im będą posłuszni” (Łk 16,29). Rzeczywiście bowiem już przed Jezusem Bóg pouczał swój lud o drodze zbawienia i wyraźnie przestrzegł przed niebezpieczeństwem ostatecznego odrzucenia nieprawych. W Księdze Powtórzonego Prawa Mojżesz, po przedstawieniu wszelkich nakazów i zakazów, wygłasza błogosławieństwa czekające Izraelitów jako nagroda za wierność prawom Bożym oraz przekleństwa grożące jako kara za przekraczanie woli Bożej (Pwt 28). Tak samo wypowiadali się starotestamentalni prorocy sławiąc prawość i sprawiedliwość ludzi przestrzegających poleceń Bożych, i przestrzegając przed odrzucaniem jedynego Boga i dopuszczaniem się bezprawia wobec ludzi.

Każdy pobożny Żyd miał możliwość słuchania co szabat tekstów z Prawa i ksiąg prorockich, a tym samym znalezienia w nich właściwej drogi życia, dlatego nikt, kto łamie Prawo i nie słucha głosu Proroków, na sądzie Bożym nie może wymówić się od winy (zob. Rz 1,20; 2,1).

« 13 14 15 16 17 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..