Nowy numer 15/2024 Archiwum

Wierzę w Ducha Świętego

Duch Święty nazywany jest czasem "Bogiem Nieznanym", bo Go nie tylko nie znamy, ale też o Nim nie pamiętamy i nie doceniamy Jego roli w naszym życiu.

Objawienie tajemnicy Ducha Świętego dokonało się w osobie i działalności Jezusa z Nazaretu. Czy można spróbować odtworzyć drogę, którą przebyli pierwsi uczniowie zanim wyrazili swoje poznanie słowami: „Wierzę w Ducha Świętego”?

Myślę, że jest to do pewnego stopnia możliwe. Otóż Apostołowie i ci, którzy szli za Jezusem mieli doświadczenie mocy Jego nauczania i mocy Jego czynów. Odkrywali więc, że w osobie i przez osobę Jezusa z Nazaretu działa Duch Boży. Oczywiście wtedy jeszcze nie pojmowali tego Ducha działającego w życiu Jezusa jako Ducha Świętego w naszym dzisiejszym rozumieniu. Później na to doświadczenie nałożyły się słowa Jezusa z Wieczernika, w których obiecuje On uczniom Pocieszyciela, Ducha Prawdy, który przyjdzie do nich dopiero po Jego odejściu. Co więcej, to Jezus Go pośle. „Pożyteczne jest dla was moje odejście. Bo jeżeli nie odejdę, Pocieszyciel nie przyjdzie do was. A jeżeli odejdę, poślę Go do was” (J 16,7). Następnym krokiem, który wykonali Apostołowie, – jak możemy się domyślać – było osobiste doświadczenie Ducha Świętego w dniu Pięćdziesiątnicy (por. Dz 2,1-4). Jezus po swoim odejściu spełnił obietnicę. Uczniowie zostali „napełnieni Duchem Świętym”, jak czytamy w Dziejach Apostolskich. Duch nimi zawładnął jak to obserwowali w życiu Jezusa. Otrzymali Jego moc, której wyrazem było głoszenie Ewangelii z mocą i potwierdzanie tego orędzia czynami dokonywanymi w imię Jezusa (por. Dz 2,14-41; 3,1-11). W ten sposób „odkryli” Ducha Świętego, jako kogoś, kto jest osobą i to osobą inną niż Ojciec i inną niż Syn, chociaż ściśle z Ojcem i Synem złączoną. Jednym z elementów tego procesu było uświadomienie sobie, że ten Duch ma własne imię: Pocieszyciel, Duch Prawdy. Możemy się także domyślać jak ważną rolę w tej drodze wiary Apostołów odegrała Maryja, Matka Jezusa, dzieląc się z nimi swym osobistym doświadczeniem (por. Łk 1,26-38). Dlatego w pewnym momencie jako wspólnota uczniów Jezusa z Nazaretu stwierdzili: „Wierzymy w Ducha Świętego”.

« 2 3 4 5 6 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
  • kuba84
    02.10.2016 22:35
    Przepraszam, może jestem mało lotny, ale w którą ikonkę należy kliknąć, żeby otworzyć plik dźwiękowy?
    doceń 15
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl