Duch Święty nazywany jest czasem "Bogiem Nieznanym", bo Go nie tylko nie znamy, ale też o Nim nie pamiętamy i nie doceniamy Jego roli w naszym życiu.
W naszym Radiowo-Internetowym Studium Biblijnym rozpoczynamy dzisiaj cykl wykładów o Duchu Świętym. Codziennie, albo przynajmniej raz na jakiś czas, wyznajemy wiarę w Ducha Świętego. Mówimy: „Wierzę w Ducha Świętego”, lub jak w mszalnym Credo: „Wierzę w Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela, który od Ojca i Syna pochodzi, który z Ojcem i Synem wspólnie odbiera uwielbienie i chwałę, który mówił przez Proroków”. Duch Święty – jeśli można tak powiedzieć – jest „Wielkim Nieobecnym” w naszej wierze i pobożności. Dlaczego tak jest? Czy nie znamy Ducha Świętego?
Chociaż, jak czytamy w Piśmie Świętym, bez pomocy Ducha Świętego nie możemy powiedzieć: „Panem jest Jezus” (por. 1 Kor 12,3), to rzeczywiście często nie zauważamy obecności i działania Ducha Świętego w naszym życiu. Podobnie jak nie zauważamy powietrza, bez którego nie moglibyśmy przeżyć nawet kilku minut. Duch Święty nazywany jest czasem „Bogiem Nieznanym”, bo Go nie tylko nie znamy, ale też o Nim nie pamiętamy i nie doceniamy Jego roli w naszym życiu. Duch Święty jednak, podobnie jak powietrze, jest „Wielkim Obecnym”, to znaczy jest i działa, nawet gdy my o Nim zapominamy. Właśnie odnowieniu pamięci o Duchu Świętym i lepszym poznaniu Go, czyli przybliżeniu się do tajemnicy Jego osoby i działania mają służyć nasze wykłady.