Nowy numer 17/2024 Archiwum

Jezus "mocą Ducha Bożego wyrzuca złe duchy" (Mt 12,28)

Znaczenie Ducha Świętego według Ewangelii św. Mateusza.

Spotkanie z Chrystusem nie zmierza ku temu, aby podkreślić rzeczywistość zmartwychwstania. Zjawienie się Jezusa jest opisane niezwykle wstrzemięźliwie. Uczniowie natychmiast Go rozpoznali i adorowali. Chrystus jest już obecnie w chwale niebieskiej i dlatego jest stale adorowany. Św. Łukasz, a także św. Jan, kładą nacisk na rzeczywistość zjawień Zmartwychwstałego. Opisują pewne gesty Jezusa w stosunku do uczniów. Tymczasem św. Mateusz koncentruje całą uwagę na gwałtownym wtargnięciu Jezusa w życie niewiast czy uczniów. Apostołowie uznają Go, zaledwie się pojawił. Nie musi udowadniać swej tożsamości. Nacisk położony jest natomiast na misję apostolską. Mamy więc tutaj dwa typy ujęcia zmartwychwstania: jeden biograficzny o charakterze apologetycznym, a drugi apokaliptyczny, akcentujący chwalebną rzeczywistość. Ten drugi ma charakter teologiczny. Wynika z tego, że w pierwotnym Kościele były dwie próby wypracowania chrystologii. Zdawano sobie bowiem sprawę, że nie można w pełni ująć tajemnicy zmartwychwstania. Nas interesuje obecnie tylko typ apologetyczny.

W poleceniu Jezusa, skierowanym do uczniów, znajdują się trzy elementy: moc, rozkaz i zapewnienie o obecności Jezusa.

« 4 5 6 7 8 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl