Nowy numer 18/2024 Archiwum

Jezus "mocą Ducha Bożego wyrzuca złe duchy" (Mt 12,28)

Znaczenie Ducha Świętego według Ewangelii św. Mateusza.

Moc, jaką Chrystus otrzymał

W wersecie 18 mamy uroczystą formułę wprowadzającą przemówienie („przemówił tymi słowami”). W ten sposób Ewangelista pragnie podkreślić niezwykły charakter słów, które nastąpią. Zanim jednak Jezus wyda polecenie, motywuje je powszechną władzą otrzymaną od Ojca. Użyty czasownik w stronie biernej („Dana … jest”) jest próbą uniknięcia wymawiania imienia Boga. Egzegeci powszechnie twierdzą, że widać tutaj także bezpośredni wpływ Księgi Daniela w tłumaczeniu greckim. Wizja z Dn 7,14 inspirowała św. Mateusza. W tym zaś wersecie starotestamentalnym autor natchniony zapowiada, iż władza nad wszystkimi narodami zostaje powierzona Synowi Człowieczemu, który będzie rządził przez całą wieczność. „Powierzono Mu panowanie, chwałę i władzę królewską, a służyły Mu wszystkie narody, ludy i języki. Panowanie Jego jest wiecznym panowaniem, które nie przeminie, a Jego królestwo nie ulegnie zagładzie” (Dn 7,14).

Wersja św. Mateusza różni się jednak nieco od wersji Księgi Daniela. Ostatni opis ma charakter poetycki, a natomiast tekst Ewangelisty sprowadza wszystko do prostego opowiadania, w którym ważną rolę odgrywają słowa wszelka władza (= pełnia władzy). Pierwszy autor zaznacza, że władza Syna Człowieczego będzie wieczna. Natomiast św. Mateusz podkreśla jej pełnię i uniwersalizm. Rozciąga się na cały kosmos. Słowa niebo i ziemia są określeniami całego kosmosu (por. Mt 5,18; 6,10). Sens tej wypowiedzi możemy zrozumieć w świetle Mt 11,25, gdzie Bóg jest nazwany „Panem nieba i ziemi”.

« 5 6 7 8 9 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl