Nowy numer 13/2024 Archiwum

Duch Święty sprawcą wcielenia Syna Bożego

W opisie Zwiastowania św. Łukasz przedstawia wyjątkowe działanie Ducha Świętego.

Maryja Córą Syjonu

Zatrzymajmy się jeszcze na słowie greckim chaire. W greckim tłumaczeniu, zwanym Septuagintą, słowo to nie ma znaczenia pozdrowienia, nie znaczy „bądź pozdrowiona” i nie jest przekładem semickiego szalom. Najpierw należy pamiętać, że jeżeli hebrajskie szalom znajduje się na początku rozmowy, nie jest nigdy pozdrowieniem, ale ma na celu uspokoić rozmówcę (Rdz 43,23) lub też jest okrzykiem zwycięstwa (2 Sm 18,28). W świetle tego wydaje się mało prawdopodobne, aby św. Łukasz chciał w naszym wypadku przedstawić jedynie to, że anioł zwrócił się do Maryi ze zwykłym pozdrowieniem semickim. Ponadto niezwykle ważne jest, że Łukaszowy opis dziecięctwa ma wyraźnie semickie zabarwienie. Jest tam wiele elementów językowych, zaczerpniętych z Septuaginty. Ewangelista w sposób niezwykle głęboki posługuje się Starym Testamentem. Wszystko to zmusza do wyciągnięcia wniosku, że również w pozdrowieniu anioła należy szukać jakiegoś głębszego sensu.

W Septuagincie występuje trzy razy tryb rozkazujący chaire – ciesz się (So 3,14; Jl 2,21; Za 9,9). „Wyśpiewuj, Córo Syjońska! Podnieś radosny okrzyk, Izraelu! Ciesz się i wesel z całego serca, Córo Jeruzalem. … Król Izraela, Pan, jest pośród ciebie” (So 3,14.15). „Nie lękaj się, ziemio! Raduj się i wesel, bo wielkie rzeczy Pan uczynił” (Jl 2,21). „Raduj się wielce, Córo Syjonu, wołaj radośnie, Córo Jeruzalem! Oto Król twój idzie do ciebie, sprawiedliwy i zwycięski. Pokorny – jedzie na osiołku, na oślątku, źrebięciu oślicy” (Za 9,9).

W księgach poetyckich Starego Testamentu miasto lub region czy państwo poprzedza niekiedy rzeczownik córa,  np. córa Egiptu (Jr 46,11),  czy córa Edomu (Lm 4,21) lub córa Babilonu (Ps 137,8). W ten sposób określa się mieszkańców miasta czy państwa. Zdarza się, że Jerozolima lub jej mieszkańcy są nazywani córą Syjonu (por. Iz  10, 32; 37,22; 52,1-2; Jr 6,2) albo córą Jeruzalem (2 Krl 19,21; Iz 37,22; Lm 2,13). Z tego względu, że Syjon-Jerozolima jest miejscem zamieszkania Boga, a nazwą córa Syjonu określa się cały Izrael (So 3,14; Lm 2,1).

« 2 3 4 5 6 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl