Nowy numer 17/2024 Archiwum

Kontynuator misji Jezusa

Duch Święty w życiu chrześcijanina według Ewangelii św. Jana.

Duch Święty kontynuatorem dzieła Jezusa

„Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Parakleta da wam, aby z wami był na zawsze – Ducha Prawdy, którego świat przyjąć nie może, ponieważ Go nie widzi ani nie zna. Ale wy Go znacie, ponieważ u was przebywa i w was będzie” (J 14,16-17).

Jezus nie wyjaśnia precyzyjnie działania Ducha Świętego. Zatrzymajmy się na dwóch określeniach: Paraklet i Duch Prawdy. Tylko autor czwartej Ewangelii nazywa Ducha Świętego Parakletem (= Parakletos). Określenie to pochodzi od czasownika, który oznacza: dawać dobre rady, napominać, zachęcać. Termin Paraklet zawiera i wyraża ideę skutecznej pomocy, wstawiennictwa, obrony, a nawet oskarżenia (J 16,8-11). Chodzi także o przewodnika, pomocnika, opiekuna słabych. Może znaczyć pocieszyciel, choć to ostatnie nie wynika z pism Janowych.

W Starym Testamencie oraz w judaizmie znana jest koncepcja pomocników w dziele zbawienia (hebr. peraqlit) oraz orędowników przed trybunałem Bożym (Mojżesz, Jozue, Eliasz). W żydowskich przedstawieniach sądu w niebie aniołowie pełnią rolę oskarżycieli lub obrońców, np. Michał jest obrońcą Izraela. Słowo paraklet stanowi więc tu odpowiednik naszego terminu adwokat, którego nie było w sensie ścisłym u Żydów, albo chodzi o obrońcę czy rzecznika, nie wyłączając idei orędownika przed trybunałem Ojca. Najlepszym tłumaczeniem wydaje się określenie orędownik (rzecznik).

Zaskakuje słowo inny w omawianej zapowiedzi zesłania Parakleta. Zwróćmy uwagę na Jezusa. Jego zadaniem było uwielbienie Ojca (por. J 7,18; 8,50.54). Dlatego nazwany jest Parakletem: „Jeśliby nawet kto zgrzeszył, mamy Rzecznika (Parakleton) wobec Ojca – Jezusa Chrystusa sprawiedliwego” (1 J 2,1). Działanie Ducha Świętego będzie podobne do działania Syna. Będzie Jego kontynuacją po odejściu do Ojca, ale będzie także stale udzielał uczniom miłości Boga, która wynika ze zbawczej śmierci Chrystusa. W takim ujęciu Duch Święty jest miłością pojmowaną jako dar. Kiedy uobecni się On we wspólnocie, będzie ona czuła, że jest kochana przez Ojca.

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
  • kuba84
    20.03.2017 20:14
    Księże Profesorze Łabudo, Księże Profesorze Głuchowski, czekam na Wasze wykłady! Czemu w edycji 2016/17 jest Was tak mało? Ksiądz Piotr miał tylko jeden, świetny zresztą wykład (nie licząc Lectio Divina), a ostatni wykład księdza Roberta miał miejsce wiosną 2016 roku. Stęskniłem się! Czekam.
    doceń 1
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl