Nowy numer 3/2021 Archiwum

Kontynuator misji Jezusa

Duch Święty w życiu chrześcijanina według Ewangelii św. Jana.

W Mowie pożegnalnej znajduje się pięć obietnic zesłania Ducha Świętego (J 14,16-17; 14,25-26; 15,26-27; 16,8-11; 16,13-15). Wszystkie mówią o Jego doskonalącym działaniu wobec całej wspólnoty Kościoła i poszczególnych wierzących. W całej czwartej Ewangelii, a szczególnie w przemówieniu na Ostatniej Wieczerzy, uczniowie reprezentują bowiem wszystkich wierzących czasów, które nadejdą.

Ważny jest nastrój, jaki panował na Ostatniej Wieczerzy. Jezus zapowiedział swoje odejście. Wywołało to smutek uczniów, gdyż zdawali sobie sprawę z tego, iż pozostaną sami. Związali się z Jezusem i zawierzyli Mu. A tymczasem On zapowiedział, że odejdzie od nich. Zdawali sobie sprawę z tego, że będą bezradni jak sieroty. Ponadto z wypowiedzi Mistrza wyciągnęli wniosek, że nadchodzą trudne czasy. Dotychczas Jezus ich bronił w trudnych sytuacjach, gdy byli atakowani przez przeciwników. Sytuacja się jednak zmieniła. Będą nawet prześladowani. Na te dramatyczne czasy, które nadchodzą, trzeba być przygotowanym. Dlatego uczniom potrzebny będzie przewodnik, obrońca, orędownik.

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
  • kuba84
    20.03.2017 20:14
    Księże Profesorze Łabudo, Księże Profesorze Głuchowski, czekam na Wasze wykłady! Czemu w edycji 2016/17 jest Was tak mało? Ksiądz Piotr miał tylko jeden, świetny zresztą wykład (nie licząc Lectio Divina), a ostatni wykład księdza Roberta miał miejsce wiosną 2016 roku. Stęskniłem się! Czekam.
    doceń 1
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

W której księdze Starego Testamentu pojawia się postać jakby Syna Człowieczego?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl

lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl

Sponsor