Nowy numer 17/2024 Archiwum

Winnica Pańska

Starotestamentowe figury Kościoła.

Czy to oznacza definitywny koniec winnicy?

Czytając Księgę Izajasza napotykamy jeszcze jeden fragment – bardzo zbliżony tematycznie do poprzedniego – w którym Bóg kolejny raz daje wyraz swej miłości do winnicy:

„W owym dniu powiedzą:

Winnic to rozkoszna! Zaśpiewajcie o niej!

Ja, Jahwe, jestem jej stróżem;

nawadniam ją nieustannie;

strzegę jej w nocy i za dnia,

aby jej nie wyrządzono szkody;

nie gniewam się na nią!

Jeśli mi przyniesie ciernie i osty, wydam im wojnę

i spalę je wszystkie razem!

Jeśli się odwoła do mojej protekcji,

zawrze ze mną pokój, będzie miała ze mną pokój!

Nadejdą dni, kiedy Jakub zapuści korzenie,

Izrael wypuści pączki i kwiaty,

a swoimi owocami napełni ziemię!” (Iz 27,2-6).

Jahwe – podobnie jak w pierwszej „Pieśni o winnicy” – opowiada o swoim niestrudzonym działaniu na rzecz winnicy. Tym razem jednak mowa jest nie o minionych znakach dobroci i dowodach miłości, ale o dalszej trosce o nią. Słuszny gniew ustępuje więc miejsca przebaczeniu. Wyraźnie można dostrzec kontrast: o ile w rozdziale piątym Jahwe zagroził, że zakaże chmurom spuszczać deszcz – tak teraz nakazuje deszczowi padać nieustannie; o ile w poprzedniej pieśni Bóg zapewnił ochronę winnicy przez otoczenie jej murem – tak teraz On sam będzie jej stróżem, który dniem i nocą będzie dbał o jej bezpieczeństwo; o ile poprzednio Pan pozwala rosnąć cierniom i ostom w opuszczonej winnicy – tak teraz chwasty te zostaną natychmiast zniszczone w ogniu. Pojawia się więc zapowiedź odnowionej i odrodzonej winnicy, która znów zapuści korzenie i wypełni się dorodnymi winogronami.

Eschatologiczna perspektywa Iz 27,2-6 jest zakorzeniona w idei wiecznego przymierza, jaka zrodziła się pod wpływem wielkich proroków działających podczas wygnania babilońskiego (Ezechiela i Deuteroizajasza), w której gniew Boga spowodowany niewiernością ludu wybranego wprawdzie pociąga za sobą karę, ale nie przekreśla definitywnie samego przymierza i nie zamyka drogi do ostatecznego zbawienia dla narodu, a poprzez jego misję daje nawet szansę na zbawienie całemu światu.

« 7 8 9 10 11 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl