Nowy numer 18/2024 Archiwum

Miasto Boże

Starotestamentowe figury Kościoła.

Jerozolima  – „Miasto Święte” – stanowi zatem centralny punkt całej Ziemi Obiecanej.

Dokładnie tak! A nawet więcej – nie tylko Ziemi Obiecanej, ale wręcz całej ziemi. Jak centrum całej ziemi jest Ziemia Obiecana, tak centralnym punktem Ziemi Obiecanej jest Jerozolima, a w niej Świątynia Pańska. To jest miejsce, na które nieustannie zwrócone są oczy Boga oraz oczy wszystkich Jego wyznawców. W sposób graficzny intuicję tę wyraża pochodząca z 1581 r. mapa autorstwa Heinricha Büntinga (1545-1606), przedstawiająca świat w kształcie trójlistnej koniczyny (z trzema znanymi wówczas kontynentami: Europą, Afryką i Azją), której centrum stanowi właśnie Jerozolima.

Spośród tekstów biblijnych uniwersalne znaczenie Jerozolimy, ku której zwracają się oczy całego świata, pięknie wyraża Psalm 87:

„Na swej Świętej Górze Jahwe miasto założył.

Dlatego bramy Syjonu Jahwe bardziej miłuje

aniżeli inne grody Izraela.

O, Miasto Boże,

jak wspaniałe rzeczy mówią o tobie!

Ciebie Egipt wychwala i Babilon sławi;

należą one do tych, którzy ciebie znają.

Także Filistea, Tyr wraz z Etiopią

również stąd pochodzą, tu się narodzili.

O Syjonie będą z szacunkiem wspominać:

«Każdy tam zrodzony ma wsparcie Najwyższego!»

O tak, Jahwe w księdze narodów wyraźnie zaznacza,

kto stamtąd pochodzi, kto życie tam otrzymał.

A wszyscy Jego wybrańcy, tańcząc, zaśpiewają:

«W Tobie są wszystkie źródła mego życia!»” (Ps 87).

A zatem Jerozolima jest wychwalanym przez wszystkie narody Miastem Bożym”.

« 5 6 7 8 9 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl