Nowy numer 18/2024 Archiwum

Kościół w Ewangeliach

Królestwo Boże wśród was jest. Cuda Jezusa.

Po odprawieniu uzdrowionego Jezus dokonuje kolejnego cudu, a właściwie dwóch cudów. Uzdrawia bowiem paralityka i duchowo i fizycznie. Dokonuje się to ponownie w Kafarnaum.

Jezus, co wielokrotnie będzie podkreślał św. Marek, jest Synem Bożym. Jezus zatem tym, którego słowo ma moc (Mk 1,22). Jest Tym, który ma władzę wypędzania złych duchów (Mk 1,23-28) i leczenia wszelkich chorób i słabości (Mk 1,34). Sam Jezus wskazuje zaś, że jest Tym, który wyszedł od Ojca z misją głoszenia Dobrej Nowiny (Mk 1,38). Pierwszy rozdział Markowej Ewangelii kończy się opowiadaniem o uzdrowieniu trędowatego, w którym jeszcze szczególniej Jezus jawi się jako Ten, który jest prawdziwym Bogiem.

Jezus powraca do Kafarnaum. Marek pisząc, iż Jezus był w domu, zapewne w ten sposób wskazuje na dom Piotra, gdzie Jezus dokonał cudu uzdrowienia teściowej Szymona (Mk 1,29-31) i przed drzwiami którego zbierały się tłumy (Mk 1,33). Dom jest miejscem użyczającym gościnności dla wszystkich. Dom, który daje schronienie możemy zinterpretować tutaj również jako obraz Kościoła, w którego centrum jest Chrystus, który „głosi Słowo”.

Sam cud dokonany przez Jezusa rozpoczyna się od informacji o licznych tłumach, które gromadzą się przed domem, w którym był Jezus. Pisząc o gromadzących się tłumach ewangelista używa greckiego słowa synagō, od którego pochodzi „synagoga”, czyli miejsce zebrań ludu na słuchanie słowa Bożego. Teraz jednak dom Piotra staje się nową synagogą, coraz bardziej wypełnioną i otwartą tak że brakuje miejsca nawet przed drzwiami. Jezus w tym domu „głosił im naukę”. Kiedy zaś my słuchamy Słowa, słuchamy Jego samego. Przepowiadanie jest głosem, ale Słowem jest On sam. Głos odbieramy uchem, Słowo zaś sercem.

« 9 10 11 12 13 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl