Nowy numer 17/2024 Archiwum

Kościół w Ewangelii św. Łukasza

Jeżeli chcemy zrozumieć wypowiedzi autora trzeciej Ewangelii na temat Kościoła, musimy sięgnąć także do Dziejów Apostolskich.

Kiedy – według św. Łukasza – wierzący osiąga doskonałość?

Zdaniem św. Łukasza człowiek staje się w pełni wolny, jeżeli powierzy się ojcowskiej miłości Boga. Dobra Nowina Jezusa to ukazywanie Jego „drogi”, Jego pełnego miłości oddania się jako Syna Bożego. Akceptacją tego orędzia w życiu osobistym będzie pójście za Jezusem. Św. Łukasz, przedstawiając wydarzenia jedyne w swoim rodzaju, ukazuje wiecznie trwałą wartość życia Chrystusa. Dlatego w związku z zapowiedzią męki (Łk 18,32-33) trzeci ewangelista nie pisze tak jak św. Mateusz o ukrzyżowaniu, ale tylko o tym, że Jezus będzie wyszydzony, zelżony, opluty i zabity. Przykładowy charakter „drogi” Chrystusa nie polega na tym, by naśladując Go dokładnie, odtwarzać to, co Go spotkało, ale na tym, by bez względu na to, w jakiej sytuacji się znajdziemy, zaufać całkowicie Bogu jak Jezus. On pierwszy, idąc tą drogą, przeszedł przez zmartwychwstanie i wywyższenie. Tym samym ukazał, że prowadzi ona do życia. Według trzeciej Ewangelii cierpienia, próby i doświadczenia pochodzą od szatana, Bóg działa dając nagrodę za cierpliwość i wytrwałość. Stąd to wielkie znaczenie zmartwychwstania i wniebowstąpienia w teologii Łukasza, którą można określić jako „teologię uwielbienia czy chwały”.

« 4 5 6 7 8 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl