Nowy numer 50/2018 Archiwum

Dzieje Apostolskie - dzieje Kościoła, cz. I

To historia Kościoła w sensie biblijnym, to znaczy autor Dziejów, prezentując pewne wydarzenia, chce przekazać orędzie o Kościele.

W ramach naszych spotkań będziemy chcieli popatrzeć na Kościół przez pryzmat księgi Dziejów Apostolskich. 

Jest to ta księga Nowego Testamentu, która jest niezwykle wdzięcznym materiałem, jeśli możemy tak powiedzieć, gdy chodzi o refleksje na temat Kościoła.

Zwykliśmy przecież patrzeć na Dz jako na historię pierwotnego Kościoła.

Czasami używamy takiego sformułowania, choć od razu trzeba zaznaczyć, że nie jest to do końca poprawne ujęcie. Księga Dz nie jest bowiem historią pierwotnego Kościoła w sensie ścisłym, to znaczy takim jak dziś w czasach nowożytnych traktujemy historię, czyli kronikarsko uporządkowanie danych z pewnego przedziału czasowego, ale jest historią w sensie biblijnym. Jest historią Kościoła w sensie biblijnym, to znaczy autor prezentując pewne wydarzenia chce przekazać orędzie o Kościele. Inaczej mówiąc, na wydarzenia nie patrzy on z punktu widzenia kronikarza faktów, ale wydarzenia interesują go o tyle o ile przekazują pewne orędzie o Kościele. Chodzi mu przede wszystkim o odpowiedź na pytania: czym jest Kościół, jaka jest jego natura, jaka jest jego misja. Jest to zresztą dokładnie takie samo podejście jakie znajdujemy w ewangeliach w odniesieniu do Jezusa.

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kogo św. Jan określa mianem Paraklet?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl
lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl

Sponsor