Nowy numer 17/2024 Archiwum

Bierzmowanie w pismach apostolskich

W Nowym Testamencie są teksty, które nawiązują w sposób mniej lub bardziej wyraźny do sakramentu bierzmowania, choć jest ich niewiele.

Trzeba jednak zaznaczyć, że włożenie rąk nie jest czynnością związaną tylko z bierzmowaniem. Za pomocą włożenia rąk przekazywano także błogosławieństwo Boże i specjalna władzę, na przykład kapłańską, a także dokonywano uzdrowień. Modlitwa towarzyszy w Nowym Testamencie wszystkim włożeniom rąk , czyli nie tylko tym, które stanowią część obrzędu bierzmowania (por. Mt 19,13; Dz 6,6).

Co ważne, wszystkie wymienione teksty z aluzjami mniej lub bardziej wyraźnymi do bierzmowania, jako warunek przyjęcia darów Ducha Świętego wymieniają wiarę u przyjmujących ten sakrament (por. Dz 8,12nn; 19,2n).

Choć nie jest to wyraźnie powiedziane, wydaje się jednak, że wkładanie rąk na nowo ochrzczonych odbywało się zaraz po chrzcie albo w czasie nie bardzo odległym od przyjęcia tego pierwszego sakramentu.

« 3 4 5 6 7 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl