Nowy numer 2/2021 Archiwum

Zadbana św. Zofia

Kościół pod jej wezwaniem w Bobowej otrzymał wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie "Zabytek Zadbany".

Takie  m.in. wpisy pojawiły się 24 kwietnia 2019 pod postem na Facebooku, który ogłaszał, że kościół św. Zofii w Bobowej otrzymał wyróżnienie w prestiżowym konkursie: „Zabytek Zadbany”.„Serce się raduje”, „Św. Zofia na to zasługuje”, „Brawo! Jesteśmy dumni i radośni”, „Uczcimy ten sukces 15 maja podczas Imienin św. Zofii”, „To dowód na to, że wszystko jest możliwe. Czy ktoś jeszcze pamięta, jak ten kościółek wyglądał kilka lat temu? Wielkie podziękowania dla tych, którzy tę średniowieczną perełkę ocalili”, „Ciężka praca daje obfite plony”, „Gratulacje dla proboszcza ks. dr. M. Chełmeckiego i Burmistrza Bobowej za wielki wkład i zaangażowanie  w odnowę kościoła św. Zofii”, „Gratulacje, takich wspaniałych mamy gospodarzy”.

Mieszkańcy Bobowej trzymali kciuki i kto mógł, oglądał na żywo w internecie transmisję z uroczystej gali, która odbywała się w Muzeum Emigracji w Gdyni, dokąd pojechali proboszcz Marian Chełmecki i burmistrz Bobowej Wacław Ligęza, by osobiście przyjąć werdykt jurorów. A jury było niezwykle profesjonalne, bo i sam konkurs nie był plebiscytem, tylko opierał się na wnikliwych badaniach.

„Zabytek Zadbany” to ogólnopolski konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Celem konkursu jest promocja opieki nad zabytkami poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa. Jury konkursu poddało ocenie jakość i zakres prac budowlanych, konserwatorskich, restauratorskich, rewaloryzacyjnych prowadzonych przy zabytkach zgłoszonych do konkursu.

- „Zabytek zadbany” to prestiżowy konkurs, który pełni rolę symbolicznego podziękowania zarządcom i właścicielom zabytków za ich troskę, za ich wkład, za to, że wzbogacają nasze dziedzictwo kulturowe. Chciałabym życzyć Polsce, aby coraz więcej samorządów rozumiało, czym jest dziedzictwo kulturowe, czym są zabytki i jak ważne są one dla naszej tożsamości - powiedziała podczas gali wiceminister Magdalena Gawin.

A jak uzasadniono wyróżnienie dla bobowskiego kościółka?

W kategorii „Utrwalanie wartości zabytkowej obiektu” Parafia Rzymskokatolicka pw. Wszystkich Świętych w Bobowej otrzymała wyróżnienie „za wzorowo wykonane kompleksowe prace konserwatorskie zarówno we wnętrzu, jak i na zewnątrz kościoła pw. św. Zofii w Bobowej, które powstrzymały degradację budowli oraz pozwoliły na wydobycie, uczytelnienie i utrwalenie jej wartości zabytkowej”.

Gwoli ścisłości należy dodać, że I miejsce było tylko jedno, a miejsc II i III nie przyznano, w związku z tym zdobyte wyróżnienie ma wartość II miejsca, choć dla mieszkańców Bobowej kościół św. Zofii i tak jest bezkonkurencyjny.

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama