Nowy numer 41/2019 Archiwum

Biskup tarnowski podpisał dokument dot. ochrony małoletnich w działaniach duszpasterskich diecezji tarnowskiej

Zaprezentowali go członkowie powołanego przez niego zespołu.

To pokazuje, że w skali światowej nadużycia seksualne kapłanów są czymś marginalnym. - Nie możemy utożsamiać pedofilii z Kościołem katolickim, choć nie znaczy to, że tego rodzaju problemów nie dostrzegamy. Każdy tego rodzaju przypadek czy dwa to jeden czy dwa za dużo - mówił kanclerz, apelując, aby wszyscy zaangażowali się w ochronę dzieci i młodzieży oraz deklarując współpracę w tym zakresie, z wszystkimi instytucjami i organami. 

Ksiądz Krzysztof Bułat z kolei przywoływał list apostolski motu proprio papieża Franciszka z 9 maja bieżącego roku Vos estis lux mundi w sprawie postępowania odnośnie do przestępstw związanych z wykorzystywaniem seksualnym. To z niego wynika zobowiązanie każdej diecezji w Kościele, by w ciągu roku, czyli do 1 czerwca 2020 roku, opracowała stabilny, łatwo dostępny system, dzięki któremu każdy będzie mógł zgłosić władzom kościelnym nawet podejrzenie faktu przestępstwa wobec nieletnich. Jego zaczątkiem jest zakładka na stronie diecezji tarnowskiej "Ochrona dzieci i młodzieży", w której znajdują się nazwiska i adresy księży oddelegowanych przez biskupa do tych spraw. Ks. Krzysztof Bułat wyliczał także najważniejsze zobowiązania i procedury wynikające z papieskiego dekretu.

Powstały w diecezji tarnowskiej dokument o ochronie małoletnich przedstawił z kolei ks. Tadeusz Michalik. Ma on na celu przede wszystkim wyeliminowanie ryzyka popełnienia nadużyć seksualnych wobec dzieci i młodzieży i ich ochronę. Składa się z 16 rozdziałów. Z aneksem i 4 załącznikami liczy 35 stron.

W poszczególnych rozdziałach zostały omówione zasady pracy z dziećmi i młodzieżą. Mowa jest o kompetencjach kadry wychowawczej, i o kodeksie zachowań, który omawia szczegółowo to, co wolno, a czego nie wolno. Podkreśla się tu szacunek dla nietykalności cielesnej, intymności i prywatności małoletnich, omawia zasady obowiązujące podczas wycieczek, rekolekcji, pielgrzymek i oaz oraz podczas indywidualnych spotkań z nieletnimi, dbając o ich transparentność i zakazując m.in. przewożenia podopiecznych prywatnymi samochodami, nawet jeżeli rodzice lub opiekunowie prawni wyrazili zgodę na udział swojego dziecka w spotkaniu młodzieżowym, konkursie czy festiwalu.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

  • Michal
    28.06.2019 20:02
    Przeczytałem wniosek trzeba rozwiązać wszystkie oazay które odbywają się na terenie diec tarnowskiej żadna nie spełnia tych wymogów brawo kościół tarnowski sami wszytko psujemy my księża
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL