Nowy numer 41/2019 Archiwum

Biskup tarnowski podpisał dokument dot. ochrony małoletnich w działaniach duszpasterskich diecezji tarnowskiej

Zaprezentowali go członkowie powołanego przez niego zespołu.

- Te wytyczne wynikają z przepisów cywilnych i choć mogą sprawiać wrażenie restrykcyjnych, to określają granice, których wobec małoletnich w żaden sposób nie można przekraczać - tłumaczył kapłan.

Ze szczególną troską potraktowano osoby niepełnosprawne; im poświęcono oddzielny rozdział. W kolejnym rozdziale omówiono zatrudnienie personelu opiekuńczo-wychowawczego. W dokumencie mowa jest również o umiejętności rozpoznawania sygnałów ostrzegawczych, które w postawie dorosłego w relacji z małoletnimi mogą świadczyć o odchyleniu od normy.

Podkreśla się też uwrażliwianie oraz edukację dzieci i młodzieży odnośnie do ochrony swojej intymności oraz kodeksu zachowań chroniącego ich godność. Powinni oni znać możliwość bezpiecznego zgłoszenia zaufanej osobie ewentualnych naruszeń ze strony dorosłych, animatorów czy rówieśników.

Mowa jest także o tym, czego unikać, by nie zostać niesłusznie posądzonym o czyn karalny w tym względzie. Wyliczono ponadto przepisy prawa państwowego i kościelnego w sprawie nadużyć seksualnych oraz podkreślono, jak reagować na oznaki wykorzystania seksualnego lub na wiadomość o nim. Przypomina się również w dokumencie o procedurze postępowania kanonicznego w takich przypadkach.

Istotny zapis dotyczy pomocy ofiarom, które nie mogą zostać pozostawione samym sobie. Mowa jest też o zasadach formacji i profilaktyki, zwłaszcza w seminariach duchownych. Wypracowano normy i zasady opieki duszpasterskiej wobec osób dotkniętych przemocą seksualną.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

  • Michal
    28.06.2019 20:02
    Przeczytałem wniosek trzeba rozwiązać wszystkie oazay które odbywają się na terenie diec tarnowskiej żadna nie spełnia tych wymogów brawo kościół tarnowski sami wszytko psujemy my księża
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL