Nowy numer 2/2021 Archiwum

Biskup tarnowski podpisał dokument dot. ochrony małoletnich w działaniach duszpasterskich diecezji tarnowskiej

Zaprezentowali go członkowie powołanego przez niego zespołu.

W kurii diecezjalnej w Tarnowie 28 czerwca odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano dokument "Ochrona małoletnich w działaniach duszpasterskich diecezji tarnowskiej - normy i zasady", podpisany dzisiaj przez biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Konferencję poprowadził ks. Ryszard Nowak, rzecznik prasowy biskupa tarnowskiego. Uczestniczyli w niej kanclerz kurii ks. Robert Kantor - delegat biskupa tarnowskiego ds. wykorzystywania małoletnich przez niektórych duchownych oraz członkowie powołanego w ubiegłym tygodniu przez biskupa zespołu ds. koordynacji działań związanych z przeciwdziałaniem nadużyciom seksualnym względem małoletnich dokonywanych przez niektórych duchownych w diecezji tarnowskiej, tj. ks. Krzysztof Bułat, ks. Tadeusz Michalik i ks. Józef Partyka.

Jak tłumaczył ks. Robert Kantor, skład zespołu ma zostać jeszcze poszerzony o osoby świeckie. Ponadto należy do niego oficjał Sądu Biskupiego w Tarnowie ks. Rafał Wierzchanowski. Biskup powołał także duszpasterzy, którzy mają pomagać ofiarom i ich rodzinom duchowo. To proboszcz parafii katedralnej ks. Adam Nita oraz proboszcz parafii w Wojniczu ks. Jan Gębarowski.

Ks. Robert Kantor zwracał uwagę na fakt przywoływany także przez papieża Franciszka, iż problem nadużyć seksualnych wobec nieletnich jest zjawiskiem tak rozpowszechnionym, że trzeba mówić o jego globalności. Przywołał dane UNICEF-u sprzed 2 lat dotyczące 28 krajów świata, na które powoływał się także papież, z których wynika, że na 10 wykorzystanych seksualnie dziewcząt 9 padło ofiarą osoby sobie znanej lub krewnego. W Europie 18 mln dzieci jest ofiarami wykorzystania seksualnego, a przykład Włoch uświadamia nam, że ponad 70 proc. przypadków wykorzystywania ma miejsce w domu osoby małoletniej. Podczas konferencji przywoływano także problem, na który zwracał uwagę Ojciec Święty - turystyki seksualnej. Według danych światowej organizacji turystyki z 2017 roku na całym świecie 3 mln ludzi udało się w podróż, aby uprawiać seks z nieletnimi.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama