Nowy numer 3/2021 Archiwum

Księża Michał Mikulski i Tadeusz Sępek

W październiku - Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym - zapraszamy do codziennej modlitwy za tarnowskich misjonarzy.

Papież Franciszek ustanowił października 2019 roku Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym.

„Gość Tarnowski” chce włączyć się w przeżywanie tego czasu, zapraszając Czytelników do modlitwy różańcowej za tarnowskich misjonarzy. Na trzech kontynentach pracuje 56 księży i jedna osoba świecka. Codziennie, przez cały październik, będziemy przypominać sylwetki ambasadorów wiary Kościoła tarnowskiego, prosząc o modlitwę w ich intencji.

Dziś, 8 października, przywołujemy dwóch misjonarzy: księdza Tadeusza Sępka i ks. Michała Mikulskiego. Obaj pracują w Brazylii, na jednej misji.

Ksiądz Tadeusz Sępek ma 49 lat, pochodzi z parafii Zalasowa. Święcenia kapłańskie przyjął w 1996 roku, a na misje do Brazylii wyjechał w 2005 roku. Obecnie jest proboszczem par. pw. św. Michała Archanioła w Melgaço w prałaturze Marajó.

Według brazylijskiego GUS-u Melgaço to najbiedniejsze miasto w kraju. Ma 25 tys. mieszkańców, z czego 65 proc. to katolicy, ale parafia obejmuje jeszcze 35 wiosek. Do niektórych trzeba płynąć 5–6 godzin barką - jedyną drogą są bowiem rzeki, dopływy Amazonki. Po mieście jeżdżę rowerem, ale do wiosek nie da się inaczej dotrzeć - mówił w wywiadzie dla "Gościa Tarnowskiego" ks. Sępek.

W Melgaço panuje bieda. Nie ma przemysłu, zakładów pracy. Funkcjonuje system niesprawiedliwości społecznej. Ogromna jest korupcja, układy. Przy każdych wyborach samorządowych dokładnie wiadomo, kto na kogo głosuje. Ktoś miał pracę, a jak „źle” zagłosował, to traci ją przy następnych wyborach. Ludzie żyją w głębokim poczuciu krzywdy i ze świadomością, że to jest zasadniczo nieodwracalne. Inny problem to prostytucja. Nawet 12-, 13-letnie dziewczynki w portach przy rzece oddają ciało za jedzenie. To jest wielka rana społeczna. To bardzo boli, ale jest to problem oficjalnie przemilczany.

Obszernie o swojej pracy ks. Sępek opowiadał nam 2 lata temu. Wywiad ten można znaleźć pod tym linkiem: LUDZIE POTRZEBUJĄ NADZIEI.

Ksiądz Michał Mikulski pochodzi z Bochni. Urodził się w 1985 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 2010 roku, a 8 lat później został posłany do pracy w Brazylii. Jest wikariuszem w parafii, której proboszczem jest ks. Tadeusz Sępek. Ksiądz Michał o swojej pracy pisze w liście (całość TUTAJ) napisanym z okazji Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego. W Brazylii jest od roku. 

Pierwsze kontakty z Brazylijczykami nie należały do łatwych. Z moim ekspresowym kursem języka portugalskiego, który odbyłem w Warszawie w ciągu 4 miesięcy, trudno było mi zrozumieć co ludność miejscowa mówiła. Jest to też normalne, potrzeba czasu do osłuchania się z językiem, różniącym się w zależności od regionu. Ale nie poddałem się i dziś mogę powiedzieć, że codzienne zmagania przynoszą owoce. Jest to też Wasza zasługa moi drodzy. Nieustannie czułem Wasze wsparcie modlitewne i dzięki temu miałem siłę do tych językowych zmagań. Cieszę się bardzo, że mogę być tutaj w Brazylii i pomagać ludziom tak, jak w danej chwili potrafię.

Ksiądz Michał opisuje w swoim liście także różne inicjatywy, które duszpasterze podejmują, by zachęcić mieszkańców do nawiązywania bliskiej relacji z Jezusem. Nie jest to łatwe mimo otwartości duchowej parafian.

 Moi drodzy chciałem jeszcze raz z całego serca podziękować za Wasze modlitwy, cierpienia które za mnie ofiarujecie i wszelkie wsparcie, które od was otrzymałem. To dzięki Wam mam możliwość wraz z moim proboszczem ks. Tadeuszem Sępkiem siać tutaj ziarno Słowa Bożego, a także prowadzić działalność socjalną dla ludzi, którzy żyją w wielkiej biedzie i niesprawiedliwości społecznej. Nasze miasto Melgaço jest według statystyk najbiedniejszym miastem w Brazylii. Również ja zapewniam Was o mojej pamięci modlitewnej. Każdego 10 dnia miesiąca sprawuję mszę św. za wszystkich naszych dobroczyńców. Bóg zapłać i niech Was wszystkich Bóg błogosławi. 

Na naszej stronie można znaleźć informację z posłania misyjnego ks. Michała Mikulskiego: MYŚLAŁEM O MISJACH OD DZIECIŃSTWA. A także galerię z posłania: POSŁANIE KS. MICHAŁA MIKULSKIEGO.

Zapraszamy do modlitwy za ks. Michała Mikulskiego i ks. Tadeusza Sępka. Zachęcamy także do włączenia się w modlitewną inicjatywę „Gościa Niedzielnego” "Jesteście otoczeni".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama