Nowy numer 3/2021 Archiwum

Ksiądz Paweł Turek i ksiądz Marek Dziedzic

W październiku - Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym - zapraszamy do codziennej modlitwy za tarnowskich misjonarzy.

Papież Franciszek ustanowił października 2019 roku Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym.

„Gość Tarnowski” chce włączyć się w przeżywanie tego czasu zapraszając Czytelników do modlitwy różańcowej za tarnowskich misjonarzy. Na trzech kontynentach pracuje 56 księży i jedna osoba świecka. Codziennie, przez cały październik, będziemy przypominać sylwetki ambasadorów wiary Kościoła tarnowskiego prosząc o modlitwę w ich intencji.

Dziś, 25 października, przywołujemy dwóch misjonarzy: księdza Pawła Turka i ks. Marka Dziedzica.

Ksiądz Marek Dziedzic pochodzi z Młynnego (parafia Łososina Górna). Wyświęcony na kapłana został w 1994 roku. Pięć lat po święceniach wyjechał do pracy misyjnej w Republice Środkowoafrykańskiej. Pracuje w Bouar, w diecezji, w której biskupem miejsca jest rodak z naszej diecezji bp Mirosław Gucwa.

O ludziach powierzonych swojej duszpasterskiej pieczy pisał kiedyś w jednym z listów:

Trzeba powiedzieć, że ich spontaniczność, prostota, skromność, a jednocześnie radość, która od nich płynie w tej wielkiej biedzie, jest niesamowita. Widać jak oni starają się korzystać z chrześcijańskiego stylu życia, opartego na wzajemnej pomocy, szacunku, uczciwości, by nauczyć się i poprawić swoje codzienne, rodzinne życie. Są inni w swojej kulturze, ale jednocześnie tacy jak my, chrześcijanie pragnący iść za Chrystusem. Nie mają zbyt dużego doświadczenia, więc potrzebny jest im przewodnik, misjonarz prowadzący ich do Pana jak dobry pasterz.

 Dostępne jest nagranie, w którym ks. Marek Dziedzic opowiada o swoim powołaniu kapłańskim i misyjnym:

Wywiad z misjonarzem ks Markiem Dziedzicem
Michał Guzik

Drugi z misjonarzy, których dziś przywołujemy, to ks. Paweł Turek. Pochodzi z Łęgu Tarnowskiego. Wyświęcony został na kapłana w 2010 roku, a 5 października 2016 roku wyjechał do Republiki Konga w Afryce. Jest obecnie proboszczem nowej parafii Moungoundou Sud, w diecezji Dolisie.

Pisaliśmy o posłaniu ks. Pawła (czytaj: DAR WIARY DLA REPUBLIKI KONGA), publikowaliśmy też na naszej stronie zdjęcia z tego wydarzenia: POSŁANIE KSIĘDZA PAWŁA TURKA.

Nie tak dawno zaś relacjonowaliśmy Festyn Misyjny w Tylmanowej, którego uczestnicy wspierali misję w Moungoundou Sud, którą prowadzi ks. Paweł Turek. Relacja z festynu dostępna jest pod adresem: ZROBIMY Z NICH STOLARZY. O szczególnym rodzaju wsparcia, jakie potrzebne jest powierzonym jego opiece ludziom ks. Paweł opowiadał w czasie festynu:

Teren misji jest terenem leśnym. Chciałbym zorganizować kurs stolarski, żeby młodych mężczyzn przyuczyliby się do prac drzewnych dzięki czemu później sami dla siebie lub zarobkowo mogliby wykonywać podstawowe meble lub solidniejsze domy. Szacunkowy koszt zestawu dla początkującego stolarza to około 300 złotych. Mówienie jednak o kwotach jest abstrakcyjne, bo ludzie, wśród których pracuję, obywają się bez pieniędzy. Kwitnie handel wymienny. Z racji położenia daleko od miast i centrów, cokolwiek do kupienia na miejscu jest nawet 3 razy droższe niż w innych częściach kraju. Na przykład cement, który można kupić w Dolisie za 3 tysiące franków, u nas będzie kosztował 8 tysięcy franków.

 Zdjęcia z festynu, w którym wziął udział ks. Paweł przebywając akurat na urlopie w Polsce są dostępne tu: PODHALAŃSKI FESTYN MISYJNY

Ksiądz Paweł Turek i ksiądz Marek Dziedzic   Ksiądz Paweł Turek na festynie misyjnym w Tylmanowej. Grzegorz Brożek /Foto Gość

Z okazji Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego ks. Paweł przysłał list (w całości można przeczytać go TUTAJ), w którym m.in. pisze:

Dziś dzięki pomocy wiernych z diecezji tarnowskiej, wierni z Moungoundou cieszą się odnowionym kościołem, studnią oraz powstającym domem katechetycznym. W odpowiedzi na Waszą dobroć, pragniemy w miesiącu misyjnym objąć naszą modlitwą zwłaszcza dobroczyńców. W intencji wspólnot i parafii diecezji tarnowskiej, które szczególnie wpisały się we wsparcie naszej misji, będą kolejno odprawiane msze święte. Prośbę o modlitwę za nas zaniosłem do Polski już w czasie wakacji. Teraz po drugiej stronie duchowego mostu z kongijskiej ziemi, my będziemy modlić się za Was do naszego wspólnego Ojca w niebie.

  Zapraszamy do modlitwy za ks. Marka Dziedzica i za ks. Pawła Turka. Zachęcamy także do włączenia się w naszą modlitewną inicjatywę "Jesteście otoczeni".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama