Nowy numer 17/2024 Archiwum

Oblubienica

Bohaterka Pieśni nad Pieśniami typem Maryi - dziewiczej niewiasty całkowicie zjednoczonej w miłości z Bogiem.

„Ogrodem zamkniętym jesteś, źródłem zapieczętowanym”. Oblubienica typem Maryi - Dziewiczej Matki

Oblubieniec charakteryzując oblubienicę, przyrównał ją również do zamkniętego ogrodu oraz zapieczętowanego źródła: „Ogrodem zamkniętym jesteś, siostro ma, oblubienico, ogrodem zamkniętym, źródłem zapieczętowanym” (Pnp 4,12). Motyw zamknięcia czy też opieczętowania, które związane jest z ideą zabezpieczenia czegoś przed naruszeniem (por. Mt 27,66 - opieczętowanie grobu Chrystusa), należy tutaj odnieść do dziewiczego stanu oblubienicy. A zatem jak zamknięty ogród nie jest przez nikogo zniszczony a zapieczętowane źródło nie ulega zmąceniu przez zewnętrznych intruzów, tak również dziewiczy stan oblubienicy nie został przez nikogo naruszony.

W tym kontekście oblubienica może stanowić typ Maryi - Dziewiczej Matki, której dziewictwo w żaden sposób nie zostało naruszone. Zarówno w chwili poczęcia się Jezusa Chrystusa, jak również po Jego narodzeniu Maryja pozostała zamkniętym, nienaruszonym ogrodem oraz zapieczętowanym źródłem wody. Zamknięty ogród symbolizujący dziewicze łono Maryi może także wskazywać na ogród rajski jako przestrzeń napełnioną Bożą obecnością. Dziewicze łono Maryi również wypełniło się Bożą obecnością w chwili, kiedy Słowo Boga poczęło się i zamieszkało w Niej. Poczęcie się i narodzenie Jezusa Chrystusa nie naruszyło pieczęci dziewiczego łona Maryi, która jest „Virgo prius ac posterius”.

« 5 6 7 8 9 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl