Nowy numer 17/2024 Archiwum

Oblubienica

Bohaterka Pieśni nad Pieśniami typem Maryi - dziewiczej niewiasty całkowicie zjednoczonej w miłości z Bogiem.

Motyw dziewiczego, a zarazem płodnego łona oblubienicy można dostrzec w Pnp 7,3: „Łono twe, czasza okrągła: niechaj nie zbraknie w niej wina korzennego! Brzuch twój jak stos pszenicznego ziarna okolony wiankiem lilii”. Na pierwszy plan wysuwa się tutaj symbolika wina. W tradycji biblijnej było ono symbolem dobrobytu, radości, błogosławieństwa, a także przyjaźni oraz miłości ludzkiej. Wino, a zwłaszcza jego obfitość stanowiła także symbol czasów mesjańskich. Życzenie oblubieńca wyraża zatem pragnienie, aby łono oblubienicy stało się źródłem radości, miłości a także błogosławieństwa. W odniesieniu do Maryi może to stanowić prefigurację jej dziewiczego łona, które - dzięki poczęciu się w nim Syna Bożego - stało się dla całej ludzkości źródłem radości i błogosławieństwa. Łono oblubienicy pełne wina, które symbolizuje czasy mesjańskie, jawi się także jako typ łona Maryi, w którym począł się, i z którego narodził się Mesjasz.  Z łonem Maryi zatem należy łączyć początek czasów mesjańskich. Wino w czaszy łona oblubienicy może także wskazywać na miłość, jaką Bóg okazał ludzkości, kiedy to - poprzez zrodzenie z dziewiczego łona Maryi - „Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne” (J 3,16).

Na uwagę także zasługuje motyw pszenicy, która w Biblii była symbolem życia. Przyrównanie brzucha, czyli łona oblubienicy do stogu pszenicy może oznaczać, że jest ono przestrzenią pełną życia. W tym miejscu należy także przywołać wspominany już motyw zamkniętego ogrodu oraz zapieczętowanego źródła: zarówno ogród pełen roślinności, jak i źródło wody stanowi symbol tętniącego życia. Łono oblubienicy jest zatem gotowe nieść życie, dawać życie. Innymi słowy, jej łono jest źródłem życia, które jednocześnie niesie radość i błogosławieństwo, czego symbolem w tym kontekście jest wino. Ważnym w tym miejscu jest obraz lilii, które okalają łono oblubienicy. Jak zostało wyżej powiedziane, lilia jest symbolem czystości, niewinności oraz nieskazitelności. Okolone liliami łono oblubienicy wskazuje zatem na jego dziewiczy stan. To zaś może stanowić typ dziewiczego łona Maryi, które również - jak w przypadku oblubienicy - stało się źródłem Życia. Życie to, czyli Jezus Chrystus przyniósł radość i błogosławieństwo całemu światu.

W obrazie pszenicy można także dostrzec motyw chleba. Przyrównane zatem do stogu pszenicy łono/brzuch oblubienicy może stanowić prefigurację łona Maryi, z którego narodził się Chrystus, który sam siebie określił mianem „chleba żywego, który zstąpił z nieba” (J 6,51; por. 6,33).

 

« 6 7 8 9 10 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl